NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Historie niełatwego życia emigrantów

Historie niełatwego życia emigrantów

11.05.2013, godz. 02:00
Historie niełatwego życia emigrantów
foto:

O tym wydarzeniu piszą największe gazety. Polak Omar Sangare i słynny John Guare na scenie Teatru Atlantic na Manhattanie wspominają Elżbietę Czyżewską

To wielka gratka dla wielbicieli teatru i talentu Omara Sangare. Polski aktor, reżyser, wykładowca i pisarz powraca na deski Atlantic Theater w Nowym Jorku. Zagra w "Trzech przypadkach wygnania" ("Three Kinds of Exile") autorstwa Johna Guare'a, w którym jedna z ról została napisana specjalnie dla niego.

Autor, znany z nominacji do Oscara za "Atlantic City", zadebiutuje tym razem również jako aktor. Premiera została zaplanowana na 11 czerwca, ale przedpremierowe przedstawienia pokazywane będą już od 15 maja.

W sztuce z pewnością niejeden imigrant odnajdzie coś dla siebie. Przedstawienie bowiem opowiada trzy historie niełatwego życia ludzi, którzy uciekli na Zachód po przejściach związanych z burzliwą historią Europy Środkowej w XX wieku. Na kanwie doświadczeń bohaterów pochodzących z Czechosłowacji i Polski Guare buduje uniwersalną opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, odnajdywaniu własnej tożsamości i konieczności rozliczania się z własną przeszłością.

Jedna z trzech części sztuki jest hołdem złożonym polskiej aktorce, zmarłej kilka lat temu w Nowym Jorku Elżbiecie Czyżewskiej. John Guare i Omar Sangare pojawiają się razem na scenie, przybliżając widzom wspomnienia z życiorysu Elżbiety.

- Elżbietę Czyżewską poznałem, gdy występowaliśmy razem na deskach Teatru Dramatycznego w sztuce Johna Guare'a "Szósty stopień oddalenia" - mówi "Super Expressowi" Sangare. - Guare z kolei znał się z nią od jej przyjazdu do Nowego Jorku. Po śmierci Czyżewskiej John poprosił o pomoc w gromadzeniu materiałów do nowej sztuki o losach Elżbiety. Potem okazało się, że chce opowiedzieć jej historię razem ze mną - dodaje Sangare.

Sztukę reżyseruje dyrektor artystyczny Teatru Atlantic Neil Pepe. "Three Kinds of Exile" to jedna z premier wybranych do pierwszego sezonu na swojej nowo wyremontowanej scenie Linda Gross Theater. W związku z tym przykuwa uwagę mediów. To, że John Guare zadebiutuje jako aktor w sztuce z Omarem Sangare, odnotowały m. in. "The New York Times", "Washington Post", "Huffington Post", agencja Associated Press i publiczne radio NPR.

Dziękujemy za współpracę Marcinowi Lipińskiemu z Communications Representative United Solo

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: