NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Gubernator chce mieć wgląd w rządową listę podejrzanych o terroryzm

Gubernator chce mieć wgląd w rządową listę podejrzanych o terroryzm

15.12.2015, godz. 00:00
Andrew Cuomo
Andrew Cuomo foto:

Dość z pomaganiem terrorystom w zdobywaniu broni! Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo wraz z senatorem Charlesem Schumerem wezwał Departament Sprawiedliwości, aby udostępnił federalne listy z nazwiskami osób podejrzanych o terroryzm (Terror Watch List, No-Fly List).

Pozwoli to uniknąć sprzedania broni osobie, która może ją wykorzystać do ataków i zamachów na Amerykanów. – Nie można już dłużej zwlekać. Czas nie jest po naszej stronie. Każdy dzień zwłoki to ryzyko, że broń trafi w niepowołane ręce. Jeżeli rząd wie o osobach, które nigdy nie powinny mieć możliwości kupna broni, powinien podzielić się takimi informacjami z władzami stanowymi, tak by mogły się w choć w taki sposób obronić – apeluje gubernator Cuomo.
W apelu wspiera go nowojorskich senator Schumer, który już od dawna walczy o zmiany w przepisach federalnych, które utrudnią dostęp do broni i będą bardziej kontrolować jej handel.
Jak przypomnieli politycy, obecne przepisy pozwalają na „prześlizgnięcie” się przez procedurę i obejście ważnych kontroli czy weryfikacji. Ponadto też obowiązujące prawo zbyt surowo karze osoby nielegalnie handlujące bronią.
Tak Cuomo jak i Schumer twierdzą, że dostęp do federalnych Terror Watch List czy No-Fly List pozwoli na choć lekkie podniesienie bezpieczeństwa. Obecnie takie listy są uznawane jako ściśle tajne (classified) i nie ma do nich dostępu w czasie kontroli osoby kupującej broń. Czyli ktoś podejrzany o terroryzm, ale bez żadnej kryminalnej przeszłości, przejdzie weryfikację i bez problemu kupi broń.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: