NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Greenpoint - „Przemiany” w polskiej dzielnicy ciąg dalszy…

Greenpoint - „Przemiany” w polskiej dzielnicy ciąg dalszy…

16.05.2015, godz. 14:50
Marta Pawlaczek
foto:

Przed Polonią kolejna edycja akcji „Greenpoint. Przemiany 2015”, którą organizuje Fundacja Culture Shock. I znów dużo będzie się działo w sercu polskiej dzielnicy. Tuż przed tym, wydarzeniem, które ma promować polską kulturę i historię, rozmawiamy z pomysłodawczynią Martą Pawlaczek.

Czym tegoroczna akcja „Greenpoint. Przemiany 2015” będzie się różniła od przedniej edycji?
- W 2015 oku koncentrujemy się na działaniach kulturalnych i edukacyjnych na Greenpoincie. Chcemy wykorzystać zeszłoroczne doświadczenia - to co się sprawdziło będziemy powtarzać lub realizować w rozszerzonej formie, zrezygnowaliśmy z działań, które nie zgromadziły spodziewanej publiczności. W wyborze programu kierowaliśmy się również rozmowami i opiniami zasłyszanymi podczas realizowania projektu w 2014 - na temat tego na co jest zapotrzebowanie, w czym mieszkańcy Greenpointu chcieliby uczestniczyć.

I co cieszy się największym zainteresowaniem?
- W zeszłym roku dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty fotograficzne oraz wykłady na temat znanych i nieznanych emigrantów – będziemy kontynuować te serie. Jednocześnie rozpoczniemy kilka nowych cykli warsztatowych: kulinarne, teatralne, sportowe, akcje artystyczne w przestrzeni miejskiej. Ważną częścią będzie projekt historii mówionej „Amerykański sen na Greenpoincie”. Jego celem jest zarchiwizowanie historii Polaków, którzy przyjechali do USA przed 89. rokiem – wielu mieszkańców Greenpointu ma niezwykłe, nieopowiedziane historie, które warto zachować dla przyszłych pokoleń. Naszym partnerem będzie Muzeum Emigracji w Gdyni, do którego trafią na koniec zebrane materiały.

Czy ze spotkań mogą korzystać również Amerykanie?
- Projekt, zarówno w zeszłym jak i w tym roku, pomyślany jest tak, by mogli w nim uczestniczyć zarówno Polacy, jak i Amerykanie oraz pozostali mieszkańcy Nowego Jorku. W języku polskim odbywać się będzie seria „Znani i nieznani emigranci” przedstawiająca biografie ciekawych postaci polskiej emigracji w USA. Natomiast pozostałe wydarzenia, takie jak warsztaty kulinarne, fotograficzne, teatralne, sportowe oraz działania artystyczne, zostały tak zaprojektowane, by mogły w nich uczestniczyć zarówno polsko- jak i anglojęzyczne osoby. W zeszłym roku uczestnikami projektu byli w większej części Polacy, Amerykanie i inne osoby anglojęzyczne uczestniczyły chętniej w pokazach filmowych, koncertach oraz w festiwalu ulicznym, który zrealizowaliśmy we wrześniu przed biblioteką. Chcielibyśmy w tym roku przyciągnąć jeszcze większą liczbę osób, które nie znają kultury, historii, dziedzictwa Polski oraz samego Greenpointu, a które dzięki naszym działaniom zainteresują się tym obszarem.

W tym roku akcja „Greenpoint. Przemiany 2015” rozpoczęła się od spotkania w Bibliotece Brooklyńskiej na Greenpoincie. Co dalej?
- W maju wystartują „ Polskie smaki” - cykl 7 warsztatów kulinarnych, których celem jest ukazanie bogactwa kuchni polskiej oraz tworzenie nowych doświadczeń kulinarnych przy pomocy zmysłów smaku i powonienia. Na te warsztaty wciąż można się jeszcze zapisać (zapisy: marta@cultureshock.pl) - decyduje kolejność zgłoszeń. A dla lubiących aktywny styl życia polecamy „Greenpoint w biegu” - serię treningów, których trasy będą wyznaczone tak, by przebiegały obok miejsc ważnych dla polskiej społeczności i były pretekstem do promocji polskiego dziedzictwa. Spotkania treningowe odbywać się będą dwa razy w tygodniu. (więcej: polskarunningteam@gmail.com). Start 30 maja, 3 pm, Mc Carren Park (zbiórka przy wejściu do parku na rogu Bedford Ave & Lorimer Street). Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.cultureshock.pl/greenpoint lub na nasz facebook (www.facebook.com/greenpoint.przemiany)

Rozmawiała Agnieszka Granatowska

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: