NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Greenpoint musi być bezpieczny!

Greenpoint musi być bezpieczny!

29.08.2013, godz. 03:30
Greenpoint
foto:

To było emocjonujące spotkanie na Greenpoincie. Nic dziwnego, przez polską dzielnicę przelewa się w ostatnich tygodniach fala przestępczości. W Centrum Polsko-Słowiańskim rozmawiali o niej z mieszkańcami we wtorek wieczorem przedstawiciele policji, prokuratury i władz miejskich.

Wśród gości byli m.in. przedstawiciele lokalnego 94. posterunku na czele z kapitanem Jamesem B. Ryanem, reprezentanci biura prokuratora okręgowego z Brooklynu, a także lokalni politycy - radny miejski Steven Levin i poseł stanowy Joseph Lentol.

Zebranie, w trakcie którego zastanawiano się przede wszystkim, w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo na Greenpoincie i Williamsburgu, spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy szczelnie wypełnili salę. W emocjonalnych wystąpieniach wielu z nich przyznało, że nie czują się obecnie bezpiecznie na greenpoinckich ulicach.

Kapitan James B. Ryan przyznał, że od połowy czerwca liczba przestępstw w polskiej dzielnicy znacznie wzrosła, w szczególności kradzieży i napadów. Podkreślił jednak, że większość przestępców została złapana, a policja kontroluje sytuację w dzielnicy. Kapitan dodał również, że detektywi w swoich działaniach liczą na wsparcie mieszkańców.

Tłumaczenia policjanta nie przekonały jednak podenerwowanych mieszkańców, których zdziwił między innymi fakt, że greenpoinckie ulice patrolują jedynie cztery radiowozy! Zdaniem większości liczba ta jest dalece niewystarczająca. W swoich przemówieniach mieszkańcy wyrażali wiele obaw co do poprawy bezpieczeństwa w okolicy, zwłaszcza w sytuacji gwałtownego rozwoju polskiej dzielnicy i budowy kolejnych budynków przy nadbrzeżu East River. Pojawiły się opinie, że wzrost przestępczości spowodowany jest między innymi istnieniem schroniska przy McGuiness Blvd. Wiele osób narzekało, że policja nie reaguje wystarczająco szybko na wezwania, a numer 911 nie spełnia swojej roli.

Kapitan zauważył, że niestety nie wszystkie sprawy leżą w gestii lokalnej policji, a obecni na spotkaniu politycy zaapelowali, aby mieszkańcy w najbliższych wyborach głosowali na odpowiednie osoby - takie, dla których kwestie bezpieczeństwa są istotne i wiedzą one, w jaki sposób uzyskać dodatkowe środki na poprawę sytuacji w polskiej dzielnicy.

Podczas spotkania policja dystrybuowała ulotki informujące między innymi, w jaki sposób należy chronić się przed kradzieżami, a przedstawiciele organizacji Center for Anti-Violence Education zachęcali do wzięcia udziału w kursie samoobrony (więcej informacji na www.caeny.org). Ciekawa wydaje się również działalność Brooklyn Bike Patrol. Wolontariusze tej organizacji towarzyszą samotnym kobietom w drodze ze stacji metra do miejsca ich zamieszkania. Aby umówić takie spotkanie, wystarczy zadzwonić pod numer 718 744 7592.

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: