NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Gorąca linia dla samobójców rozgrzana do czerwoności w wyborczą noc. Trump ich przeraża

Gorąca linia dla samobójców rozgrzana do czerwoności w wyborczą noc. Trump ich przeraża

14.11.2016, godz. 00:00
NY wywiad
foto: AP

Na krótko przed ogłoszeniem, że wybory prezydenckie w USA wygrał Donald Trump (70 l.), w ciągu dwóch godzin na numer Narodowej Linii Przeciwdziałania Samobójstwom zadzwoniła rekordowa liczba 660 osób. W jej dwuletniej historii to absolutny rekord.

Narodowa Linia Przeciwdziałania Samobójstwom (National Suicide Prevention Lifeline) odnotowała w tym czasie 2,5 raza większe zainteresowanie niż przeciętnie. Żeby tego było mało w tym samym czasie system do wysyłania sms-ów od osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej (Crisis Text Line) aż się zagotował od ilości wysyłanych wiadomości.

Jak zdradza Bob Filbin, odpowiedzialny za zbieranie danych spływających w ramach tego systemu, większość komunikatów zawierała kombinację słów „przestraszony”, "wybory", „rodzina” i „LGBT”. Normalnie do systemu tego spływa ok. 1000 wpisów na dobę. W dniu wyborów prezydenckich w USA liczba ta była jednak ośmiokrotnie wyższa.

- Ludzie boją się o bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin po wyborach w USA wygranych przez Donalda Trumpa. Obawiają się też tego, w jaki sposób będą porozumiewać się z najbliższymi, którzy mają inne poglądy polityczne - wyjaśnia Filbin.

Filbin zapewnia jednocześnie, że większość osób korzystających z obu systemów nie ma w rzeczywistości zamiaru popełnić samobójstwa. - Większość potrzebuje kogoś, kto ich wysłucha. Nasi profesjonalni doradcy potrafią udzielić takim osobom wsparcia - mówi.

Dyrektor Narodowej Linii Przeciwdziałania Samobójstwom John Draper przyznaje, że również w kolejnych dniach po wyborach pracownicy tej linii odbyli rekordowo dużo rozmów z osobami potrzebującymi wsparcia. - W naszej historii (linia istnieje od 2015 roku - red.) jeszcze czegoś takiego nie przeżyliśmy – podkreśla.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: