NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Głosowanie w metropolii. Wiemy gdzie wybierzemy prezydenta

Głosowanie w metropolii. Wiemy gdzie wybierzemy prezydenta

02.04.2015, godz. 00:00
Wybory prezydenckie 2015. Kto po Komorowskim zostanie PREZYDENTEM? GŁOSUJ!
foto:

Wielkimi krokami zbliża się termin głosowania na prezydenta Polski. Polscy imigranci w Stanach Zjednoczonych będą głosować w sobotę 9 maja w godzinach 7.00-21.00. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne. W takim przypadku II tura wyborów w Stanach Zjednoczonych odbędzie się  w sobotę 23 maja.

Znamy już  miejsca gdzie przeprowadzone zostanie głosownie. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku zaproponował utworzenie w swoim okręgu konsularnym siedem obwodowych komisji wyborczych w następujących lokalizacjach:  Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, 233 Madison Avenue (Jan Karski Corner), New York, NY 10016,  Centrum Polsko-Słowiańskie 177 Kent Street, Brooklyn, NY 11222, Polski Dom Narodowy 261 Driggs Avenue, New York, NY, 11222,  Centrum Parafialne Parafii Św. Alojzego 382 Onderdonk Avenue, Ridgewood, NY 11385,  Polsko-Amerykańskie Centrum Kulturalne 1-3 Monroe Street, Passaic, NJ 07055, Haller Post 112 Grove Street, New Britain, CT 06053,  Associated Polish Home 9150 Academy Road, Philadelphia, PA 19114.

Prawo głosowania w wyborach prezydenckich ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Obywatele polscy przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny polski paszport oraz zostaną wpisani, na podstawie osobistego zgłoszenia, do spisu wyborców.

W Stanach Zjednoczonych nie ma możliwości udziału w głosowaniu na podstawie dowodu osobistego. W wyborach w obwodach utworzonych za granicą będzie można również głosować korespondencyjnie. Osoby przebywające za granicą i posiadające ważny polski paszport, są wpisywane do spisu wyborców, który sporządza właściwy terytorialnie konsul. Wpis nastąpi na podstawie osobistego zgłoszenia, którego można dokonać najpóźniej 3 dnia przed dniem wyborów prezydenckich. Na obecnym etapie konsulat Generalny RP  nie przyjmuje jeszcze zgłoszeń do spisu wyborców.
Opol

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: