NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Geje i przyjaciele

Geje i przyjaciele

02.07.2013, godz. 02:00
Gay Pride Parade, geje
foto:

Tysiące zwolenników związków homoseksualnych przeszło w niedzielę ulicami Nowego Jorku. Swoją paradę urządzili zaledwie kilka dni po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał za niekonstytucyjną ustawę o ochronie małżeństwa, która dyskryminowała Geje i przyjaciele.

Jak podaje NBC News, tegoroczną Gay Pride Parade poprowadziła Edie Windsor (84 l.). To właśnie ona po śmierci partnerki zdecydowała się przed sądem walczyć o swoje prawa. Bo choć stan udzielił jej legalnego ślubu, to federalna ustawa (przyjęta za czasów Billa Clintona) o ochronie małżeństwa zabraniała jej korzystania z przywilejów należnych heteroseksualnym małżonkom, np. podatkowych. Dlatego uznano, że musi płacić ogromny podatek od spadku po swojej partnerce. Nie zgodziła się z tą decyzją i odwołując się w kolejnych instancjach, doszła aż do Sądu Najwyższego, który przyznał jej rację. I tym samym zrównał przywileje małżeństw heteroseksualnych i jednopłciowych A Edie stała się ikoną walki o prawa małżeństw homoseksualnych.

- Gdyby ktoś mi powiedział 15 lat temu, że będę marszałkiem podczas Gay Pride Parade w 2013 r., w wieku 84 lat, nigdy bym w to nie uwierzyła - powiedziała Edie Windsor.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: