NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Gdy zatrzyma cię ICE …adwokat imigracyjny to twój sprzymierzeniec

Gdy zatrzyma cię ICE …adwokat imigracyjny to twój sprzymierzeniec

28.10.2014, godz. 00:00
imigracja, ICE,
foto:

Sytuacja teoretyczna: jako nielegalny imigrant znalazłeś się w rękach agentów federalnych ICE. Zatrzymali cię w jednym ze swoich ośrodków to. Co robić? Jak radzą eksperci z National Immigrtion Law Center – zachować spokój i znać swoje prawa. Jednym z nich jest prawo do adwokata, z którego powinieneś skorzystać.

Sytuacja teoretyczna: jako nielegalny imigrant znalazłeś się w rękach agentów federalnych ICE. Zatrzymali cię w jednym ze swoich ośrodków to. Co robić? Jak radzą eksperci z National Immigrtion Law Center – zachować spokój i znać swoje prawa. Jednym z nich jest prawo do adwokata, z którego powinieneś skorzystać.

To czy skorzystasz z prawa do adwokata zaważy na twoim „być albo nie być” w Ameryce. Służby muszą trzymać się określonych reguł postępowania, o których ty sam możesz nie wiedzieć, ale adwokat będzie wiedział. On pomoże ci też i wyjaśni co cię czeka, kiedy sędzia imigracyjny zadecyduje o usunięciu z USA.

Eksperci National Immigrtion Law Center przypominają na co warto zwrócić uwagę:

• Pamiętaj, kiedy już urzędnicy federalni, zgodnie z twoim życzeniem, doprowadzą do ciebie adwokata, musisz mu mówić prawdę. I dokładnie, z najdrobniejszymi szczegółami, opisać swoją sytuację. Nic nie ukrywaj i nie zatajaj, bo sędzia i agenci ICE będą wiedzieć na twój temat bardzo dużo, dlatego adwokat musi wiedzieć wszystko albo jeszcze więcej, aby nie dać się zaskoczyć w sądzie.

• Im dokładniej opiszesz adwokatowi swoją sytuację, tym lepiej będzie ci mógł pomóc. Jeżeli byłeś w przeszłości sponsorowany, a twoja sprawa upadła, nie zatajaj tego.  Może się bowiem okazać, że twoje sponsorowanie było na tyle zaawansowane, że dało ci pewnego rodzaju ochronę albo punkt „zaczepienia”, by rozpocząć nowe.

• Nie ukrywaj żadnych ewentualnych konfliktów z prawem – od wykroczeń drogowych, przez awantury,po kradzieże.

• W większości przypadków Immigration musi w ciągu 48 godzin podjąć decyzję co do zatrzymanej osoby. Czy poddaje ją procedurze imigracyjnej (immigration proceedings) – co de facto oznacza, że zatrzymany musi stanąć przed sędzią imigracyjnym. Urzędnicy ICE mogą też podjąć decyzję o dalszym aresztowaniu lub też wypuścić zatrzymanego po zagwarantowaniu powrotu w postaci kaucji (bond). Są jednak przypadki, że ICE może mieć więcej czasu na podjęcie tch decyzji, jednak nie powinno to trwać dłużej niż siedem dni. Ważne jest aby od razu powiedzieć adwokatowi jak długo jesteś przetrzymywany.

• W wielu przypadkach – jeszcze zanim agenci Immigration podejmą jakąkolwiek decyzję – zatrzymany ma prawo poprosić urzędników ICE o ustalenie dla niego kaucji i wypuszczenie lub o tzw. „bond hearing” przed sędzią imigracyjnym. Pamiętaj jednak, że sędzia może odmówić i nie pozwolić na stawienie się w sądzie na przesłuchaniu o ustalenie kaucji, argumentując to tym, że dana osoba jest niebezpieczna i może wręcz zasądzić dłuższy areszt.

• Jeżeli wszelkie próby wywalczenia pozwolenia na pozostanie na terenie USA zawiodą i sędzia imigracyjny zadecyduje, że masz opuścić Stany Zjednoczone, pamiętaj by - zanim to zrobisz - skontaktować się z adwokatem. Są przypadki, że mimo deportacji, adwokat ciągle może ci pomóc. Powody zatrzymania i aresztowania przez ICE mogą być wynikiem różnych innych czynników i adwokat może to udowodnić i wywalczyć twój powrót. A jeżeli nie sam powrót, to może cofnąć automatyczny zakaz wjazdu do Stanów - jak to się zazwyczaj dzieje w przypadku cudzoziemców łamiących prawo imigracyjne. Otóż w zależności od tego jak długo dana osoba przebywała w USA po wygaśnięciu legalnego pobytu, po wyjeździe ze Stanów objęta jest zakazem powrotu (starania się o jakąkolwiek wizę) w okresie od 3 do 10 lat. Musisz to wszystko wiedzieć zanim opuścić Stany i adwokat powinien też ci powiedzieć czy istnieją szanse na „zdjęcie” zakazu. Dlaczego to takie ważne? Bo gdy objęta nim osoba nie znając do końca konsekwencji pójdzie do amerykańskiego konsulatu po wizę, prawdopodobnie ją otrzyma. Gdy jednak na lotnisku - w czasie rozmowy z oficerem imigracyjnym - prawda wyjdzie na jaw, osoba ta zostanie potraktowana jako kłamca imigracyjny, aresztowana i wielce prawdopodobne będzie, że otrzyma dożywotni zakaz wjazdu do USA.

Tak więc nieznajomość prawa i niewiedza mogą – jak to w życiu – bardzo drogo kosztować.

na podst. inf. National Immigration Center

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: