NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Festiwal teatralny United Solo po raz kolejny na Manhattanie

Festiwal teatralny United Solo po raz kolejny na Manhattanie

12.10.2013, godz. 03:30
Omar Sangare
foto:

Omar Sangare włada 42 Ulicą, a wszystko za sprawą czwartej edycji festiwalu teatralnego United Solo. Największy na świecie festiwal monodramu potrwa jeszcze do 24 listopada. Przedstawienia wystawiane są w Teatrze Row właśnie przy 42 Ulicy na Manhattanie. To czwarty rok istnienia festiwalu, którego założycielem i dyrektorem artystycznym jest Polak Omar Sangare.

- W tegorocznym programie są przedstawienia 120 artystów z sześciu kontynentów, prezentowane przez osiem festiwalowych tygodni - mówi Marcin Lipiński, rzecznik prasowy festiwalu.

Plejada gwiazd

W programie znajdują się spektakle w wykonaniu znanych aktorów. - Fani serialu "NYPD Blue" kojarzą na pewno Gordona Clappa. W tym roku wystąpi on na United Solo ze swoim przedstawieniem opartym na poezji Roberta Frosta. Nominowany do Oscara aktor Eric Roberts współreżyseruje przedstawienie "Beneath My Fathers' Sky", w którym wystąpi Zara Phillips. Na scenie będzie też można zobaczyć prezentera telewizyjnego z Los Angeles Christiana Moralde, którego monodram oparty jest na faktach - historii dorastania w rodzinie imigrantów z Filipin. Festiwalowe kategorie obejmują komedie, tragedie, taniec, adaptacje sztuk klasycznych, pantomimę, teatr lalki, maski, iluzji i wiele innych - mówi Marcin Lipiński.

Nietypowe "podróże"

Jak powiedział "Super Expressowi" Omar Sangare, "staramy się zaproponować nowojorskiej publiczności różnorodny program, bo takie jest to miasto - wielokulturowe, barwne, intrygujące. Każdego wieczoru chcemy zaprosić widza w podróż do najodleglejszych zakątków świata - a chętnych do takiego podróżowania jest wielu, sądząc po liczbie wyprzedanych biletów". - Na 37 przedstawień nie mamy już wolnych miejsc - dodaje Sangare.

Wszyscy doceniają

United Solo ma już swoje stałe miejsce na teatralnej mapie Nowego Jorku. O otwarciu festiwalu napisały najważniejsze tytuły związane z teatrem. Time Out New York oznaczył zapowiedź festiwalu specjalnym wyróżnieniem "Wild Card". "Backstage", opiniotwórczy tygodnik środowiska teatralnego, opublikował obszerną zapowiedź festiwalowych spektakli opatrzoną zdjęciami. Jak napisał w swoim artykule Mark Davis, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie wśród tak wielu przedstawień w programie.

- W trakcie festiwalu prowadzona jest zbiórka na rzecz fundacji The Actors Fund, która wspiera w potrzebie aktorów, reżyserów i inne osoby ze świata teatru i filmu. Na otwarciu tegorocznego festiwalu obecny był David Engelman, dyrektor ds. komunikacji w The Actors Fund. Przywitał zgromadzonych gości i przekazał słowa od prezesa organizacji. Joseph Benincasa napisał w swojej wiadomości: "Jesteśmy wdzięczni organizatorom i widowni festiwalu United Solo za prowadzoną zbiórkę i wspieranie naszego budżetu" - opowiada Marcin Lipiński.

Pokaźny dorobek

W ciągu trzech poprzednich lat na festiwalowych deskach wystąpiło ponad dwustu artystów, w tym Polacy: Ewa Kasprzyk, Marcin Steczkowski, Danusia Trevino, Herbert Kaluza i inni. Niektóre popularne monodramy są wystawiane na festiwalu w kolejnych latach, w festiwalowym programie są oznaczone jako "Encore". W tym roku ta grupa liczy 20 przedstawień.

Codziennie United Solo prezentuje od 2 do 5 różnych monodramów, a pełny program można znaleźć na stronie www.unitedsolo.org. Bilety w cenie 18 dolarów są dostępne w kasie Teatru Row: 410 West 42nd Street.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: