NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Farmerzy potrzebują rąk do pracy

Farmerzy potrzebują rąk do pracy

10.07.2013, godz. 02:10
USA
foto:

Jak tak dalej pójdzie, to w sklepach zabraknie warzyw i owoców albo ich ceny będą tak wysokie, że nikogo nie będzie na nie stać. Takiego zdania są właściciele farm, plantacji i sadów owocowych. Powód? Bardzo prosty - brakuje im rąk do pracy.

Farmerzy uważają, że winni tej sytuacji są kongresmeni w Waszyngtonie, którzy przeciwstawiają się szybkiemu przyjęciu kompleksowej reformy imigracyjnej, jaka została już uchwalona w Senacie.

- Nasze plony i nasz byt są zagrożone. Już teraz duża część plonów po prostu niszczeje, bo przy liczbie pracujących dla mnie ludzi nie jesteśmy w stanie wszystkiego zebrać. Kiedy rząd zaczął nagonkę na imigrantów i zagroził karami, straciłem mnóstwo sezonowych pracowników, którzy się po prostu wystraszyli. Kiedy Senat przyjął ustawę, bardzo się ucieszyłem, ale teraz martwi mnie to, co się dzieje w Izbie Reprezentantów - mówi Patrick McGuire, który ma sady czereśniowe w Atwood, w stanie Michigan.

Takich jak on - czyli właścicieli farm i plantacji, narzekających na brak rąk do pracy - jest bardzo wielu, i to w całych Stanach. Dlatego też apelują oni do polityków o rozsądek w sprawie reformy imigracyjnej. Farmerzy twierdzą, że nie są w stanie znaleźć pracowników w biurach pośrednictwa. Większość osób po prostu nie chce wykonywać takiej ciężkiej pracy za tak niską stawkę.

- Gdybyśmy mieli im płacić tyle, ile żądają, to nikogo nie byłoby stać na warzywa i owoce. Tak więc plony niszczeją - mówi McGuire.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: