NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Expressem z Nowego Jorku i Ameryki

Expressem z Nowego Jorku i Ameryki

15.02.2017, godz. 00:00

Nowy Jork, NY
Nieletni będą mogli być dawcami
Choć 14 lutego każdemu kojarzy się przede wszystkim ze Świętem Zakochanych to jest to również Dzień Dawcy Organów (National Organ Donor Day). Z tej okazji gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo (59 l.) obniżył wiek, w jakim można zostać zarejestrowanym jako dawca organów, oczu czy tkanki. Zgodnie z nowym prawem będą mogli się teraz zapisywać nawet nastolatkowie w wieku 16 i 17 lat. Rejestracji na Donate Life Registry można dokonywać w czasie wyrabiania sobie prawa jazdy i non-driving ID w stanowych oddziałach Moto Vehicle. Można to również zrobić poprzez stronę  Health Department. Okazuje się, że stan Nowy Jork ma najniższą liczbę osób zarejestrowanych jako dawcy organów.


Queens, NY
Groźny atak na Queensie
Policja poszukuje dwóch bandziorów, którzy dokonali brutalnej napaści na mężczyznę idącego ulicą.  34-letnia ofiara ofiara szła chodnikiem w okolicach 108th Street i 38th Avenue na Queensie. W pewnym momencie na drodze stanęło dwóch poszukiwanych. Uderzyli mężczyznę, powalili na ziemię, zaczęli kopać i okładać pięściami  o całym ciele. Na sam koniec rozbili mu na twarzy butelki po piwie, po czym zwiali. Ranny 34-latek trafił do Elmhurst Hospital jego stan jest ciężki.

Oroville, CA
Sytuacja z tamą wciąż niepewna
Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Kalifornii nadal przebywało we wtorek w prowizorycznych schronieniach po ewakuacji w związku z kryzysową sytuacją przy najwyższej w Stanach zaporze wodnej, gdzie trwają prace nad uszczelnieniem przepełnionego sztucznego jeziora.
Jak poinformowały władze, nakaz ewakuowania około blisko 200 tys. ludzi pozostaje w mocy w sytuacji, gdy trwa przegląd ryzyka dla mieszkańców doliny rzeki Feather poniżej znajdującej się 105 kilometrów na północ od miasta Sacramento zapory wodnej Oroville, która spiętrza sztuczne jezioro o tej samej nazwie. W związku z sytuacją gubernator Kalifornii Jerry Brown wysłał do prezydenta  Donalda Trumpa list, w którym wezwał do tego, by wprowadził sytuację nadzwyczajną, co otworzyłoby drogę do pomocy federalnej dla strefy zagrożenia.

Nowy Jork, NY
Zwyżki na Wall Street
Na rynku i Wall Street trwa „rajd Trumpa”, na kolejnej z rzędu sesji na główne indeksy osiągnęły znów historyczne maksima, gdyż rynek kontynuuje „rajd Trumpa”. Zwyżkom przewodziły spółki finansowe. Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,70 proc. do 20412,16 pkt.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: