NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Expressem z Nowego Jorku i Ameryki

Expressem z Nowego Jorku i Ameryki

23.11.2016, godz. 00:00

Nowy Jork, NY
Trump odwołał spotkanie w NYT
Prezydent elekt odwołał spotkanie w redakcji „New York Times'a”, które miało się odbyć tuż przed jego zaplanowanym na wtorek wyjazdem na Thanksgiving do posiadłości na Florydzie. Jak poinformował na Twitterze skasował spotkanie ponieważ redakcja w ostatniej chwili zmieniła ustalone wcześniej warunki. Co nazwał „nie ładnym zachowaniem”.

Waterford Township, NJ
Pożar lasów w New Jersey
Kilkudziesięciu strażaków walczyło we wtorek z potężnym i szybko rozprzestrzeniającym się pożarem jaki wybuchł w Wharton State Forest, obszarze leśno-parkowym znajdującym się w Waterford Township w Camden County. Jak poinformował rzecznik Forest Fire Service ogień objął powierzchnie co najmniej 200 akrów. Na razie nie wiadomo co było przyczyną wybuchu pożaru.

Waszyngton, DC
Chcą zmiany wyników wyborów
Prawię pięć milionów Amerykanów podpisało petycję do Kolegium Elektorów, by wybrało na prezydenta USA Hillary Clinton (69 l.), bo zdobyła więcej głosów bezpośrednich od Donalda Trumpa (70 l.). W Stanach rosną apele, by zreformować niedemokratyczny, według krytyków, system wyboru szefa państwa. Nowojorski biznesmen będzie 45 prezydentem USA, mimo że w wyborach z 8 listopada jego kandydaturę poparło mniej Amerykanów niż kandydatkę demokratów Hillary Clinton. Wciąż trwa liczenie głosów, ale jak szacuje portal Cook Political Report – Clinton już ma 1,7 mln głosów wyborców więcej od Trumpa. Niektórzy przewidują, że ostatecznie przewaga wzrośnie nawet do 2-2,5 mln głosów. Piąty raz w historii USA i drugi raz od 16 lat zdarza się więc sytuacja, gdy kandydat, który zdobył mniej głosów oddanych bezpośrednio zostanie prezydentem. W 2000 r., demokratyczny wiceprezydent Al Gore otrzymał o pół miliona głosów więcej niż kandydat Republikanów George W. Bush. Ale to Bush został prezydentem, bo zdobył więcej głosów elektorskich. Tak jak Trump w tym roku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: