NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Epidemia astmy na Greenpoincie!

Epidemia astmy na Greenpoincie!

23.04.2013, godz. 02:00
Z astmą można żyć
foto:

To naprawdę niepokojące wieści. Prawdziwym problemem polskiej dzielnicy jest astma. Jak wynika z raportu Brooklyn Hospital Center, aż jedna trzecia mieszkańców Greenpointu ma tę chorobę lub mieszka z astmatykiem.

Informację podał portal DNA.info. Badania Brooklyn Hospital Center koncentrowały się na mieszkańcach północnego i środkowego Brooklynu. Wynika z nich, że w grupach szczególnego ryzyka są nastolatki, kobiety w ciąży, imigranci oraz mężczyźni w wieku od 45 do 55 lat. Najczęściej choroba występuje w rodzinach o niskim dochodzie.

Najgorzej w badaniach wypadło brooklyńskie Brownsville, gdzie 39 proc. mieszkańców powiedziało w ankiecie, że sami chorują lub mają w rodzinie osobę, u której zdiagnozowano astmę. Niewiele lepsza sytuacja jest na Greenpoincie, gdzie na chorobę uskarża się 33 proc. mieszkańców. A co najgorsze - jak wykazano w badaniu - tendencja zachorowań jest rosnąca.

Zdaniem greenpoinckich aktywistów z grupy OUTRAGE (Organization United for Trash and Environmental Equity) rosnąca liczba zachorowań na astmę wynika ze złego stanu środowiska w polskiej dzielnicy. Ich zdaniem wpływ na to mają m.in. liczne punkty utylizacji śmieci, jakie znajdują się w okolicy, w których przerabia się 30 proc. wszystkich miejskich nieczystości.

- Sama utylizacja powoduje, że do naszego powietrza przedostają się najróżniejsze opary. A do tego śmieci są przywożone wielkimi ciężarówkami, które dosłownie plują spalinami. To wszystko bardzo zanieczyszcza środowisko i pogarsza jakość powietrza. I niestety odbija się na naszym zdrowiu. Potwierdzają to te badania - twierdzi Rolando Guzman, jeden z organizatorów grupy OUTRAGE.

Tymczasem przedstawiciele miejskiego wydziału zdrowia twierdzą, że rosnąca liczba zachorowań na astmę wynika z pogarszających się warunków wewnętrznych, a nie zewnętrznych.

- W wielu domach jest pleśń, z którą mieszkańcy nie potrafi sobie poradzić. Ten czynnik ma większy wpływ na zachorowania na astmę niż jakość powietrza - powiedziała rzeczniczka wydziału zdrowia.

To powinno cię zaniepokoić

Astma to przewlekła zapalna choroba dróg oddechowych. U jej podłoża leży nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. Typowe objawy to: napady duszności spowodowane skurczem oskrzeli, świszczący oddech, kaszel.

Źródło: Wikipedia

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: