NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Dziupla na Williamsburgu

Dziupla na Williamsburgu

22.03.2014, godz. 02:00
Krzysztof Drzewiecki, polonia
foto:

Niewiele nowych polonijnych biznesów pojawia się na Williamsburgu, a jeśli chodzi o lokale gastronomiczne prowadzone przez Polaków, to raczej znikają one z okolicy. Z tym większą radością należy odnotować otwarcie restauracji Dziupla 194 Bedford Ave. w miejsce nieistniejącej już od kilku miesięcy restauracji S&B.

Właścicielem nowego lokalu jest znany polonijny restaurator Krzysztof Drzewiecki, właściciel Królewskiego Jadła na Greenpoincie i Ridgewood, restauracji Kristophe na Williamsburgu oraz współwłaściciel popularnej greenpoinckiej Karczmy.

- Lepsze miejsce trudno było sobie wymarzyć, gdyż to ścisłe centrum Williamsburga - nie ukrywa pan Krzysztof. Stawiamy na polskie jedzenie, gdyż w pobliżu jesteśmy jedyną prawdziwą polską restauracją.

Przed otwarciem właściciel zadbał o zupełnie nowy wygląd całego lokalu. Miejsce zostało zaprojektowane praktycznie od początku, wyremontowane i obecnie restauracja zajmuje dwa pomieszczenia. Dlaczego akurat właściciel zdecydował się nazwę Dziupla?

- To taka swojska nazwa, która z pewnością określa kameralność tego miejsca - podkreśla pan Krzysztof. W dziupli jest przytulnie, podobnie jak i u nas. Jednak nazwa to rzecz drugorzędna. Najważniejsze w restauracji jest przecież jedzenie - dodaje.

Trudno nie zgodzić się z panem Krzysztofem, a nazwisko właściciela nowego miejsca to z pewnością gwarancja jakości obsługi i serwowanych potraw. W restauracyjnym menu znajdziemy między innymi: pierogi z kaczką, gołąbki, placki ziemniaczane, pierogi ruskie oraz z kapustą, steka, tatara z wołowiny i łososia oraz klopsiki z kurczaków, a nawet żeberka z dzika w sosie barbecue. Jak zapewnia właściciel, wszystkie potrawy przyrządzane ze zdrowego mięsa, czyli bez dodatku hormonów i antybiotyków. Lokal ciągle oczekuje jeszcze na koncesję na alkohol, która powinna zostać wkrótce przyznana.

W Dziupli serwowane są zarówno śniadania, jak i obiady oraz kolacje. Lokal czynny jest codziennie od godziny 7:30 rano do 11 w nocy. Istnieje możliwość wynajęcia całego miejsca na organizację prywatnych przyjęć, takich jak urodziny, imieniny czy też chrzciny.

Warto odnotować, że restauracje Krzysztofa Drzewieckiego, który wcześniej zdobywał doświadczenie, pracując między innymi w znanej restauracji Nobu na Manhattanie, cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród Polonii, jak i Amerykanów. Wysoko oceniane są także w fachowym przewodniku Michelin. Jego druga restauracja w okolicy Kristophe znalazła się w rankingu Village Voice w pierwszej dziesiątce najlepszych restauracji na Williamsburgu.

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: