NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Dreamliner wraca na amerykańskie trasy

Dreamliner wraca na amerykańskie trasy

28.05.2013, godz. 02:00
LOT w lecie poleci w końcu dreamlinerem
foto:

W niedzielę komercyjne loty boeingiem 787 dreamliner wznowiły japońskie linie lotnicze All Nippon Airways (ANA). Maszyna pokonała trasę z lotniska New Chitose, niedaleko Sapporo w północnej Japonii, do Tokio. Teraz do startu szykuje się liniowiec marzeń w biało-czerwonych barwach. Zgodnie z zapowiedziami Polskich Linii Lotniczych LOT ma to nastąpić 5 czerwca.

Jak podają agencje, na pokładzie japońskiego dreamlinera było 218 pasażerów. W maszynie znajdowały się zmodernizowane akumulatory, które funkcjonowały bez najmniejszych zarzutów w czasie lotu. Japońskie ANA mają najwięcej dreamlinerów spośród wszystkich przewoźników, bo aż 18. To właśnie w jednym z ich samolotów wykryto usterki w akumulatorach. Spowodowało to wstrzymanie lotów i olbrzymie straty dla przewoźnika.

Jak przypominają agencje, pierwszym przewoźnikiem na świecie, który wznowił loty dreamlinerów, były etiopskie linie lotnicze - Ethiopian Airlines. Nastąpiło to 27 kwietnia.

Teraz czas na Polskę. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami PLL LOT 5 czerwca dreamliner polskiego przewoźnika ma się udać w pierwszy rejs do Chicago.

Boeing dostał pozwolenie na wznowienie lotów, gdy amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zaaprobował przedstawione przez koncern plany modyfikacji akumulatorów litowo-jonowych. W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu ewentualny dym i toksyczne opary.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: