NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Dowodów NIE BĘDZIE, bo są za DROGIE!

Dowodów NIE BĘDZIE, bo są za DROGIE!

14.03.2013, godz. 02:00
Flaga USA
FLAGA USA foto:

Wiele wskazuje na to, że pomysł wprowadzenia w ramach reformy prawa imigracyjnego dowodów tożsamości nie zostanie zrealizowany. Powód? Okazuje się po prostu, że byłoby to zbyt kosztowne - donosi Associated Press. To niestety oznacza drobne komplikacje w pracy nad projektem ustawy amnestyjnej.

Wiadomo, że jednym z warunków jej wprowadzenia - stawianych głównie przez polityków Partii Republikańskiej - jest nie tylko zabezpieczenie granic, ale i ochrona rynku pracy. Chodzi o to, by po reformie i amnestii nie zatrudniać kolejnych osób, które nie mają prawa do pracy w Stanach, nie posiadają legalnego numeru Social Security i nie mają legalnego pobytu na terenie USA. Bo w ten sposób Stany mogłyby zalewać kolejne fale nielegalnych imigrantów i obecna reforma nie miałaby sensu.

Pierwotnym pomysłem na weryfikację zatrudnianych była specjalna karta. Miała ona posiadać zabezpieczenia elektroniczne i zawierać dane biometryczne właściciela, dzięki którym natychmiast byłoby wiadomo, że dana osoba jest legalnym rezydentem Ameryki i ma pełne prawo tu pracować. Ale teraz wyliczono, że byłoby to bardzo kosztowne przedsięwzięcie.

Autorzy senackiego projektu nie porzucają tego pomysłu.

- Ostateczna decyzja w sprawie biometrycznego ID jeszcze nie zapadła. Być może będziemy musieli nieco przemodelować ten pomysł oraz poziom zabezpieczeń w samej karcie. Jedno jest pewne, musimy koniecznie wprowadzić coś, co skończy raz na zawsze z zatrudnianiem na czarno, a pracodawca bez trudu będzie mógł sprawdzić, czy dana osoba jest tutaj legalnie - powiedział Lindsey Graham, republikanin i jeden ze współautorów projektu ustawy amnestyjnej.

Senator odmówił podania, ile kosztowałoby wprowadzenie biometrycznego ID, ale eksperci z University of California wyliczyli, że byłby to wydatek rzędu 22 miliardów dolarów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: