NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Dość już rozbitych rodzin imigrantów, osieroconych dzieci, nadgorliwości amerykańskich urzędników... Wstrzymać deportacje!

Dość już rozbitych rodzin imigrantów, osieroconych dzieci, nadgorliwości amerykańskich urzędników... Wstrzymać deportacje!

08.04.2014, godz. 00:00
usa
foto:

Nie tak miało być... Zamiast reformy prawa imigracyjnego są rozbite rodziny i osierocone dzieci. Od czasu kiedy Barack Obama (52 l.) objął swój urząd, ze Stanów deportowano ponad dwa miliony ludzi. Jak potwierdza Associated Press, to więcej niż za jakiegokolwiek innego prezydenta! Rozżaleni imigranci wzywają teraz Obamę, by zmienił politykę swej administracji i żądają wstrzymania deportacji.

Przez cały miniony weekend, a także w poniedziałek w różnych amerykańskich metropoliach – także w Nowym Jorku – pod budynkami „Immigration” oraz więzieniami imigracyjnymi odbyło się aż 50 manifestacji. Obok działaczy walczących o reformę stały nawet małe dzieci, które zostały sierotami, bowiem ich rodzice zostali już deportowani lub czekają na wydalenie ze Stanów.

– Czujemy się oszukani! Kiedy prezydent potrzebował głosów imigrantów, to wiedział jak to zrobić, potrafił pięknymi słowami obiecać, że w końcu „naprawi” kulawe prawo imigracyjne. Nie zrobił tego za pierwszej kadencji. I po raz kolejny obiecał reformę ubiegając się o reelekcję. On swoje dostał, a my? – mówiła na jednym z wieców w Arizonie Natally Cruz. – Chcemy, by prezydent nas wysłuchał i nakazał swojej administracji wstrzymanie nieludzkich deportacji. Niektóre osoby, będące tutaj dzisiaj z nami mają swoich mężów, żony, ojców czy matki w więzieniu imigracyjnym, przed którym tu protestujemy. I drżą o to, że już ich nie zobaczą... – mówiła dalej.

Oficjalne dane świadczą, że przypisywanie Obamie określenia „Deporter in Chief” (gra słów od Commander in Chief - jak w USA określa się prezydenta) jest jak najbardziej słuszne. Od kiedy został po raz pierwszy prezydentem, ze Stanów deportowano już ponad 2 miliony osób. W chwili obecnej – choć nie podaje się oficjalnie dokładnej liczby – więzienia imigracyjne są przepełnione. I – jak mówią organizatorzy ostatnich protestów – znajdują się tam nie tylko osoby, które mają na kontach przestępstwa kryminalne. Sporą grupę stanowią ci, których jedynym przewinieniem jest „przeterminowanie” pobytu...

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: