NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Dobudują mur, wzmocnią ochronę i... przegłosują reformę!

Dobudują mur, wzmocnią ochronę i... przegłosują reformę!

26.06.2013, godz. 02:00
Imigracja. Wujek Obamy walczy z deportacją
foto:

Kolejny wielki sukces autorów projektu kompleksowej ustawy imigracyjnej oraz duży krok ku pierwszej od 1986 roku reformy, która zalegalizuje pobyt w Stanach 11 milionów nielegalnych imigrantów. Senatorowie przyjęli podczas głosowania plenarnego znowelizowane przepisy zaostrzające ochronę granic w ustawie. Tym samym, według ekspertów, "ustawa zaliczyła z sukcesem kluczowy test" - donosi CNN.

Głosowanie odbyło się w poniedziałek późnym popołudniem, bo ustawodawcy i eksperci do samego końca wczytywali się w detale projektu, a część miała problem z dojazdem spowodowany upałem. Ale udało się, za ustawą zagłosowało 67 senatorów, a 27 było przeciwnych.

- To dowód, że ustawa w obecnym kształcie, czyli poszerzona o zapis dotyczący uszczelnienia granicy, jest najbliższa ideału i zgadza się z nią zdecydowana większość. Teraz przygotowujemy się proceduralnie do finałowego głosowania. Na pewno stanie się to przed 4 lipca - mówił Harry Reid, szef senackiej większości. - Następnie ustawa trafi do Izby Reprezentantów i przewodniczący Boehne powinien ją bardzo szybko oddać pod obrady - dodał Reid.

Miejmy nadzieję, że rzeczywiście tak będzie, bo Izba Reprezentantów jest zdominowana - w przeciwieństwie do Senatu - przez republikanów, którzy niejeden raz odgrażali się, że ustawa tak łatwo nie przejdzie. Ale, jak zwracają uwagę eksperci, obecny projekt jest poszerzony o to, na czym bardzo im zależało, czyli zabezpieczenie amerykańskiej granicy.

Przypomnijmy, że ustawa w obecnym kształcie zakłada wybudowanie 700 mil muru, zwiększenie liczebności straży granicznej o kolejnych 20 tys. agentów oraz zainstalowanie nowoczesnego sprzętu, z jakiego korzystają m.in. amerykańscy żołnierze w Iraku i Afganistanie, co ma kosztować 3,2 mld dolarów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: