NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Dobra lektura, bo w języku polskim Akcja społeczna: czytajmy naszym dzieciom 20 minut dziennie!

Dobra lektura, bo w języku polskim Akcja społeczna: czytajmy naszym dzieciom 20 minut dziennie!

25.01.2014, godz. 02:00
Tomek Moczerniuk
foto:

W sali pod kościołem św. Michała Archanioła w Bridgeport odbywa się już w tę sobotę, 25 stycznia, pierwsze ze spotkań w ramach akcji "Cała Polonia czyta dzieciom". Jego organizatorami są: portal Dobra Polska Szkoła, Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport oraz fundacja Polonia 4 Kids, natomiast sponsorami - The Platta Law Firm i EK Polish Bookstore.

Zapytaliśmy jednego z organizatorów akcji, co w szczególności skłoniło go do stworzenia tego przedsięwzięcia dla dzieci. - Wraz z moją małżonką Alicją jesteśmy namiętnymi czytelnikami i w myśl takiej samej zasady staramy się wychować nasze dzieci - powiedział Tomek Moczerniuk. - Jest to dla nas bardzo ważna rzecz, aby nasze dzieci nie bały się książek i sięgały po nie jak najczęściej, zamiast marnotrawić czas przed telewizją czy konsolami do gier. Muszę przyznać, że idzie nam dobrze, bo 8-letnia Ida wrecz połyka książki i jest stałym bywalcem publicznej biblioteki w Fairfield, gdzie mieszkamy. 5-letni Antoś też nie zaśnie, dopóki nie przeczyta mu się 3. księgi "Koziołka Matołka" bądź co najmniej dwóch opowiadań ze zbioru polskich baśni...

Spotkanie zapowiada się bardzo atrakcyjnie, wezmą w nim udział głównie uczniowie Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. bł. Jana Pawła II w Bridgeport w stanie Connecticut oraz ich rodzice. - Tak naprawdę nasze zaproszenie otwarte jest dla wszystkich dzieci i rodziców, którym zależy na tym, aby ich pociechy czytały po polsku - mówi dyrektorka szkoły Izabela Pardo-Małecka. - Zaprosiliśmy także grono uczniów z zaprzyjaźnionej Polskiej Szkoły w Derby. Liczymy więc na dobrą frekwencję - dodaje.

Organizatorzy - w myśl hasła polskiej fundacji ABCXXI (która jest inicjatorem projektu zarówno w Polsce, jak i za granicą): "Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!" - zachęcili do głośnego czytania znanych dorosłych. Gośćmi pierwszej edycji spotkania będą Zofia Więciorkowska, medalistka Polski w biegu na 1500 m, wielokrotna reprezentantka Polski oraz rekordzistka świata weteranów, a także Piotr Małaszuk, rajdowy mistrz USA z 1999 roku. Sportowcy będą czytać dzieciom wiersze i fragmenty bajek po polsku.

- Gości specjalnie nie trzeba było namawiać, bo zarówno pani Zofia, jak i pan Piotr są rodzicami i zdają sobie sprawę, jak ważne jest czytanie, szczególnie w dzisiejszym świecie, który jest zdominowany przez elektroniczne media i gadżety - dodaje Tomek Moczerniuk.

Podczas spotkania będzie wiele atrakcji dla dzieci. - Na początku przeprowadzimy I Kiermasz Książki - mówi wolontariuszka Monika Satur-Szydłowski. - Chodzi o to, aby dzieci mogły wymienić się przeczytanymi już książeczkami ze swoimi rówieśnikami. Każdy młody czytelnik wzbogaci się o nową pozycję, a książka zamiast leżeć na półce, otrzyma drugie życie.

Ponadto organizatorzy zapewnią najmłodszym gościom poczęstunek ufundowany przez The Platta Law Firm z Nowego Jorku oraz przeprowadzą kilka konkursów czytelniczych, w których nagrodami będą oczywiście książki (podarowane przez EK Polish Bookstore).

Impreza czytelnicza w Bridgeport będzie pierwszą z dziesięciu tego typu spotkań. Następne zaplanowane są na kolejne miesiące i odbywać się będą przy innych polonijnych placówkach oświatowych w Nowym Jorku i okolicach. Osoby zainteresowane przeprowadzeniem takiego spotkania proszone są o kontakt z organizatorami: Danuta Świątek (Dobra Polska Szkoła, dswiatek@optonline.net) oraz Tomek Moczerniuk (Polonia 4 Kids papatomski@gmail.com).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: