NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Detroit na skraju bankructwa

Detroit na skraju bankructwa

18.06.2013, godz. 01:00
Detroit najniebezpieczniejszym miastem w USA
Aktualne zadłużenie Detroit szacuje się na 18,5 mld dolarów! foto:

Miasto, które jest legendą amerykańskiej motoryzacji ogłosiło, że w trybie natychmiastowym przestanie spłacać swoje długi o wartości 2 mld dolarów. Zaproponowało też wierzycielom 90-procentowe cięcie ich wierzytelności - z każdego dolara długu jest gotowe oddać tylko 10 centów.

Decyzję ogłosił Kevyn Orr's, który zatrudniony jest przez miasto jako menedżer zajmujący się finansami.

- Na więcej nie ma pieniędzy. Miasto znalazło się na krawędzi bankructwa. Szanse na to, że unikniemy bankructwa, oceniam 50 na 50 - przyznał Kevyn Orr's.

Jak podaje Detroit Free Press, sytuacja miasta jest krytyczna, Detroit ma 11,5 mld dol. niezabezpieczonego długu i dodatkowe 7 mld dol. zabezpieczonych wierzytelności. Detroit przez lata było symbolem amerykańskiego sukcesu, którego motorem napędowym był przemysł motoryzacyjny. Dzięki fabrykom Forda, General Motors i Chryslera było jednym z najbogatszych miast w USA. Dziś po bogactwie nie ma śladu, a Detroit jest jednym z najbiedniejszych i najniebezpieczniejszych amerykańskich miast. W latach 50. XX wieku mieszkało tam ponad 2 mln mieszkańców, obecnie tylko 701 tys. osób.

None

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: