NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Decyzja ministra budzi wiele emocji wśród Polonii. Konsul Urszula Gacek odwołana

Decyzja ministra budzi wiele emocji wśród Polonii. Konsul Urszula Gacek odwołana

17.02.2016, godz. 00:00
Urszula Gacek , konsul RP w Nowym Jorku, odwołano konsl Gacek
Urszula Gacek , konsul RP w Nowym Jorku, odwołano konsl Gacek foto:

Urszula Gacek, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, została odwołana z pełnionej funkcji. W związku z tym faktem nowojorska Polonia zapowiada akcje protestacyjne.

Chociaż nie ma jeszcze żadnej oficjalnej informacji przygotowanej przez nowojorski Konsulat, to sama zainteresowana potwierdziła fakt odwołania z zajmowanego stanowiska. – Jest decyzja ministra, abym zjechała z placówki w tym roku – powiedziała „Super Expressowi” konsul Urszula Gacek. Powodów tej decyzji nie podano. – Nie znam również dokładnego terminu. Urszula Gacek sprawuje swoją funkcję w metropolii od grudnia 2014 roku. Wielu przedstawicieli Polonii jest poruszonych decyzją o odwołaniu i zapowiada akcje protestacyjne w jej obronie. Nie brakuje głosów, że decyzja ta ma jedynie wymiar polityczny. Powstaje list protestacyjny, pod którym podpisało się już kilku polonijnych liderów. W niedzielę odbędzie się protest pod siedzibą konsulatu RP w Nowym Jorku.

Polonia komentuje
Artur Dybanowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2015
Myślę, że to nie jest dobra decyzja. Uważam, że pani konsul była bardzo aktywna i dostępna dla Polonii. Zaskarbiła sobie sympatię Polonii przez mądrość podejmowanych decyzji i serdeczne zaangażowanie w nasze sprawy. Prawie zawsze była obecna na naszych, polonijnych wydarzeniach. Ujmowała nas życzliwością, pięknym i mądrym słowem oraz bezpośredniością. Jako były Marszałek muszę również podkreślić szczególne zaangażowanie pani konsul podczas Parady Pułaskiego, którą to imprezę Pani Konsul wspierała całym sercem.

Marta Kustek, redaktor naczelna portalu Dobra Polska Szkoła
Nasz portal i fundacja Dobra Polska Szkoła od pięciu lat prowadzi różnego rodzaju projekty i akcje wśród polonijnych szkół, rodziców i dzieci. Musze przyznać, że odkąd na stanowisku konsula generalnego znalazła się Urszula Gacek, odczuliśmy realne zainteresowanie naszymi działaniami i wsparcie ze strony konsulatu, a tym samym polskiego rządu. Nie ukrywam, że bardzo to nas zachęciło do dalszej pracy. Podobnie wypowiadają się przedstawiciele innych polonijnych organizacji, doceniając przede wszystkim obecność pani konsul w swoich działaniach, zachętę i niejednokrotnie konkretną pomoc na określonych obszarach. Tak właśnie wyobrażam sobie działania przedstawicieli polskiego rządu na zagranicznych placówkach, bez względu na to, jakiej są politycznej opcji.

Beata Bojar, Teatr Polski US
Jest takie polskie powiedzenie: "Damą trzeba się urodzić". Tak właśnie określiłabym panią Urszulę Gacek. Osoba wyjątkowa, bardzo otwarta w kontaktach z ludźmi. Obowiązkowa i obiektywna. Zawsze można na nią liczyć i na niej  polegać, nigdy nie zawiodła. Spontaniczna i szczera, dbająca o interesy Polonii, konsul  z wielkim zaangażowaniem i sercem uczestniczyła  w wielu imprezach kulturalnych i  akcjach  wszelkiej pomocy. Rozmowa z nią była czystą przyjemnością, nie stwarzała sztucznych barier i była zawsze naturalna. Moim zdaniem, to kobiecy ideał dyplomacji i wyczucia taktu w każdej sytuacji. Bardzo skuteczna i konsekwentna w działaniach, dodatkowo z doskonałym językiem angielskim, co przecież nie jest regułą w kręgach polskiej dyplomacji. Moim zdaniem, taka właśnie powinna być osoba, która reprezentuje Polaków za granicą. Jej odwołanie to wielka i niepowetowana strata dla całej Polonii oraz zła i niesprawiedliwa decyzja resortu, który odwołuje tak wyjątkową osobowość.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: