NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Darmowe porady prawne na lotniskach. Prawnicy na pomoc imigrantom

Darmowe porady prawne na lotniskach. Prawnicy na pomoc imigrantom

01.07.2017, godz. 00:00
U.S. Immigration and Customs Enforcements, usa, imigracja,
foto:

Dosłownie minuty po tym, jak w życie weszły rozporządzenia antyimigracyjnego dekretu Doanlda Trumpa (71 l.) „zamykającego” tymczasowo Amerykę dla obywateli sześciu muzułmańskich krajów, na lotniskach pojawili się adwokaci służący im bezpłatną poradą.

Na nowojorskim JFK adwokaci i działacze na rzecz praw imigrantów ustawili swoje stanowisko w czwartek około jedenastej w nocy. Wiele osób nie wie jak zachować się w związku z nowymi procedurami. Duża grupa imigrantów, czy to wyjeżdżających lub czekających na bliskich z krajów objętych zakazem chce dowiedzieć się, co ich czeka i czego mogą spodziewać ze strony lotniskowych władz imigracyjnych.
Poza poradami, prawnicy są przygotowani do różnych interwencji w przypadku, gdy agenci federalni zatrzymają jakiegoś imigranta, bo wiadomo, że może dojść do takich przypadków. Ludzie boją się, że zostaną przekazani pod jurysdykcję ICE i osadzeni w areszcie zaraz po wjeździe czy po przejściu przez odprawę.
Jak pisaliśmy od czwartku zaczęły obowiązywać postanowienia dekretu antyimigracyjnego, który zakazuje wjazdu do Stanów obywatelom sześciu muzułmańskich krajów. 90-dniowy zakaz wstępu do USA obejmuje obywateli: Libii, Iranu, Somalii, Sudanu, Syrii oraz Jemenu a 120-dniowy - wszystkich uchodźców. Dodatkowo, osoby z tych krajów składające wnioski o wizy czy azyl, poza tym, że będą dokładnie prześwietlone, muszą udowodnić, że mają w Stanach bliską rodzinę, przebywającą tu legalnie. Pod definicją „bliska rodzina” State Department ma na myśli rodziców, współmałżonków, dorosłe dzieci, zięciów i synowe. Wnuki, babcie, dziadkowie czy wujkowie nie kwalifikują się jako bliska rodzina. Władze USA zapewniają, że wydane już wcześniej wizy czy zaakceptowane wnioski o azyle nie zostaną cofnięte.  O tym, czy dekret jest zgodny z konstytucją zadecyduje w październiku Sąd Najwyższy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: