NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Darmowe lekcje języka w Nowym Jorku – ostatnia szansa na rejestrację jeszcze przed wakacjami... Czas na bezpłatny angielski

Darmowe lekcje języka w Nowym Jorku – ostatnia szansa na rejestrację jeszcze przed wakacjami... Czas na bezpłatny angielski

03.05.2014, godz. 00:00
Język angielski, ESL,
foto:

Liczni imigranci, którzy zdecydowali się na życie w Stanach, z powodów finansowych nie mogą sobie pozwolić na płatną naukę języka angielskiego. Jest jednak rozwiązanie... Wydział Oświaty w Nowym Jorku organizuje bezpłatne lekcje języka angielskiego.

– Oferuje możliwość darmowej nauki praktycznie we wszystkich dzielnicach. Kursy dla dorosłych odbywają się na różnych poziomach i o różnych porach dnia, w budynkach szkół dziennych, lokalnych organizacji oraz w centrach specjalizujących się w dokształcaniu dorosłych – tłumaczy Jolanta Olechowski, nauczycielka języka angielskiego licencjonowana przez stanowy Wydział Oświaty Queens Adult Learning Center. – Takie centra kształcenia dla dorosłych są najkorzystniejsze, ponieważ oferują kursy angielskiego na wszystkich stopniach zaawansowania, proponują też kursy przygotowujące do matury amerykańskiej oraz różnego typu szkolenia komputerowe. W niektórych ośrodkach dodatkowo odbywają się też np. kursy przygotowujące do zawodu pielęgniarskiego – dodaje J. Olechowski.

Szczególną zaletą tego typu kursów jest fakt, że zajęcia prowadzone są w bardzo dogodnych godzinach: rano, po południu, wieczorami (także w soboty). – Można zresztą zmieniać pory zajęć w zależności od indywidualnych potrzeb. Wolno także przerwać zajęcia, jeśli praca lub sytuacja rodzinna tego wymaga i powrócić do nauki w późniejszym czasie – zapewnia nauczycielka.

Jolanta Olechowski poleca polskim imigrantom w szczególności te placówki, które mają optymalna lokalizację. A niewątpliwie jest to m.in. Queens Adult Learning Center, znajdujące się w Long Island City. Wielu naszych rodaków mieszka na Queensie i na Brooklynie, więc bez problemu będą mogli dojechać. Centrum znajduje się bardzo blisko Greenpointu, skąd można łatwo dotrzeć metrem G (do ostatniej stacji na Court Square) lub autobusem B62 do przedostatniego przystanku.

Dla Polaków mieszkających na Queensie też jest dobry dojazd liniami metra 7, M, E, F do Court Square lub Queensboro Plaza.

Obecnie już trwają zapisy na kursy letnie. Osoby, które nie znają języka angielskiego, mogą przy formalnościach skorzystać z pomocy pani Olechowski, która osobiście asystuje w rejestracji - w poniedziałki i środy o godz. 2:30 popołudniu, a także udziela informacji telefonicznie.

– Zapisywać można się praktycznie codziennie. Jedynym wymogiem jest ukończone 21 lat. Aby się zarejestrować, trzeba wypełnić prostą aplikację i zdać krótki ustny test, który umożliwia zakwalifikowanie na odpowiedni stopień zaawansowania. Obecnie jest najlepszy moment, żeby się zapisać, ponieważ studenci, którzy są już w systemie. mają pierwszeństwo do szkoły letniej lub semestru jesiennego we wrześniu. To oznacza, że miejsca szybko się kończą – informuje J. Olechowski.


* Queens Adult Learning Center: 27-34 Jackson Avenue, Long Island City, N.Y. 11101, tel: 718-361-9480

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: