NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Dajcie zarobić więcej!

Dajcie zarobić więcej!

30.08.2013, godz. 02:00
praca
foto:

Zatrudnieni w sieciówkach z jedzeniem, wśród których nie brakuje Polaków, domagają się podwyżki płac. Jak podaje Reuters, pracownicy chcą zarabiać 15 dolarów za godzinę. Domagają się więc ponad dwukrotnej podwyżki płac z 7,25 dolara za godzinę do 15. - Będziemy tego żądać aż do skutku i nie damy zamknąć sobie ust - mówią zgodnie.

Pracownicy amerykańskich sieci z szybkim jedzeniem, m.in. McDonald's, Wendy's czy Taco Bell, oraz sprzedawcy sklepów popularnej sieci Macy's mają dość pracy za minimalną stawkę.

To nie pierwszy protest w sieciówkach. Skarżący się na niskie wynagrodzenie pracownicy po raz pierwszy wyszli na ulice Nowego Jorku w listopadzie 2012 r. Wtedy zaprotestowali zatrudnieni w ponad 200 restauracjach. W lipcu strajki powtórzyły się w Chicago, Detroit i Kansas City. Dotychczas bunt i protesty pracowników przyniosły jedynie małe zwycięstwa...

W Nowym Jorku części pracowników udało się wymusić podwyżki w wysokości od 25 do 50 centów za godzinę. Najbardziej na dotychczasowych strajkach ucierpieli klienci, ponieważ z powodu strajków punkty zostały zamknięte na jeden dzień. Później wszystko wróciło do normy.

Według właścicieli restauracji dwukrotna podwyżka płac jest jednak niemożliwa. Przedstawiciele National Restaurant Association twierdzą, że tylko w 5 proc. restauracji pracownicy zarabiają krajowe minimum. Dodają, że aż 7 na 10 z tych osób ma poniżej 25. ro˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: