NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Czytajmy dzieciom po polsku!

Czytajmy dzieciom po polsku!

17.04.2013, godz. 02:00
NYC
foto:

O tym jak ważne jest czytanie dzieciom, a tym bardziej tym mieszkającym na obczyźnie, przekonywały w nowojorskim konsulacie Irena Koźmińska, założycielka i prezes fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", oraz Elżbieta Olszewska, dyrektorka programowa fundacji.

- Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest czytanie dzieciom. Wystarczy 20 minut dziennie, aby między nami a naszymi pociechami wytworzyła się szczególna integralna więź. Czytanie powinno kojarzyć się z czymś miłym, w żadnym wypadku my, rodzice, nie możemy z tego pięknego rytuału,uczynić pańszczyzny - mówiła Irena Koźmińska. A słuchali jej m.in. nauczyciele polskich szkół dokształcających.

- To witamina i szczepionka dla umysłu oraz psychiki dzieci. Wyniki badań potwierdzają, że dzieci, którym się czyta, są nie tylko bystrzejsze od swoich rówieśników. Wspólna lektura to także źródło poczucia własnej wartości i pozytywnych emocji - dodała Elżbieta Olszewska. W ramach polonijnego programu czytania dzieciom od maja do października br. w polskich środowiskach w USA zorganizowana zostanie seria spotkań, które mają zachęcić polskie dzieci i ich rodziców do czytania w ojczystym języku. Szczegóły już niebawem na portalu www.DobraPolskaSzkola.com. W akcję włączyły się: Fundacja Noble Planners, Polonia For Kids, polski konsulat w Nowym Jorku, Fundacja Kościuszkowska oraz wielu polonijnych działaczy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: