NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Czynsze zostają bez zmian

Czynsze zostają bez zmian

25.06.2015, godz. 02:00
rent, mieszkanie do wynajęcia
foto:

Uff, dogadali się! Czynsze zostają bez zmian. Lokatorzy blisko miliona mieszkań objętych stanowymi przepisami regulującymi wysokość czynszów mogą być spokojni. Po ośmiu dniach debat politycy w Albany doszli w końcu do porozumienia i zgodzili się na przedłużenie prawa na cztery lata.

To oznacza, że właściciele budynków nie będą mieli prawa podnieść lokatorom czynszu ponad kwotę ustaloną na podstawie przepisów przez specjalną komisję – donosi „amNewYork”.

Choć dla około dwóch milionów nowojorczyków mieszkających w apartamentach objętych stanowymi regulacjami to dobra wiadomość, to jednak – tak oni jak i działacze na rzecz praw lokatorskich i tanich mieszkań – nie kryją niedosytu. Ich zdaniem politycy w Albany z gubernatorem Andrew Cuomo (56 l.) na czele zrobili za mało. Przede wszystkim nie zlikwidowali luk w prawie, które pozwalają właścicielom budynków na to, by zamieniać mieszkania z będących objętymi stanowymi regulacjami na wolnorynkowe (tzw. deregulation).

– To porozumienie pokazuje, że gubernator Cuomo nie dotrzymał obietnicy jaką złożył lokatorom, ciężko pracującej klasie średniej, o gwarancji silniejszej ochrony. Każdego dnia w Nowym Jorku znika tani apartament. A dlaczego? Ponieważ przepisy tak są skonstruowane, że właściciel ma na to sposób. I wykorzystuje to. Nie likwidując tych luk gubernator i politycy pokazali po czyjej są stronie. A w konsekwencji, w ciągu następnych czterech lat w metropolii sto tysięcy mieszkań objętych dzisiaj regulacjami o wysokości czynszu, stanie się apartamentami wolnorynkowymi – napisała w przesłanym do redakcji „SE” oświadczeniu Gladys Puglla z Make the Road New York.

Poza przedłużeniem przepisów dotyczących regulowania czynszu, na sześć miesięcy przedłużono przepisy (421-a Program) dające ulgi podatkowe deweloperom, którzy w wybudowanym przez siebie budynku przeznaczą część lokali na apartamenty w ramach affordable housing.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: