NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Cztery kąty do wyboru

Cztery kąty do wyboru

15.02.2014, godz. 00:00
Queens
foto:

O tym, że mieszkania w polskich dzielnicach nie należą do najtańszych, wie każdy z nas. Okazuję się jednak, że istnieje alternatywa dla tych, którzy szukają niedrogiego mieszkania... Wiesława Jamroz i Katarzyna Powaza z V&M Associates Realty Inc. na Maspeth mówią naszym Czytelnikom, w jakich dzielnicach właśnie teraz można znaleźć tanie lokum.

- Coraz więcej właścicieli mieszkań korzysta z usług profesjonalnych agencji. Na jakie korzyści może liczyć dzięki pośrednictwu w poszukiwaniach lokatora?

- Już od dłuższego czasu zauważamy taki trend, że właściciele nieruchomości nie dają sami ogłoszeń, tylko decydują się na skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Agencja taka oferuje darmową pomoc w znalezieniu odpowiedniego lokatora, który wprowadzi się do mieszkania. Właściciel nie musi się martwić o reklamę swojego mieszkania, zajmuje się tym agent.

- A co najczęściej zastrzegają sobie właściciele mieszkań, którzy szukają lokatorów?

- Często się zdarza, że nasz klient nie życzy sobie publikowania zdjęć mieszkania lub jakiejkolwiek reklamy w Internecie. Agent jest również odpowiedzialny za przeprowadzenie weryfikacji potencjalnego lokatora według wymagań właściciela. Najczęściej są to wymóg sprawdzenia historii kredytowej, zebranie referencji od poprzednich właścicieli i weryfikacja zarobków. Zainteresowane danym mieszkaniem osoby kontaktują się wprost z pośrednikiem. Właściciel zaoszczędza wiele czasu, przez co proces wynajęcia mieszkania staje się mniej uciążliwy.

- Na co najczęściej skarżą się właściciele mieszkań?

- Wielu z tych, którzy korzystają z usług agencji nieruchomości, miało w przeszłości do czynienia z nieuczciwymi lokatorami, którzy przestawali płacić im czynsz... Ponieważ proces eksmisji takiego lokatora może być bardzo kosztowny, coraz więcej osób chce weryfikacji potencjalnego najemcy.

- W takim razie na jakie udogodnienia może liczyć sam lokator, który poszukuje mieszkania?

- Agencja pomaga w znalezieniu mieszkania według szczegółowych zaleceń. Najemca nie traci czasu na oglądanie mieszkań, które nie opowiadają jego wymogom. Agent również pomaga w negocjacjach z przyszłym właścicielem. Opłata za korzystanie z usług agencji wynosi jeden miesiąc czynszu wynajętego mieszkania.

- Jakich mieszkań obecnie szukają najczęściej nasi rodacy?

- Najczęściej apartamentów, które są usytuowane w okolicach szkoły publicznej. Dla przykładu na Middle Village są to PS 128 i PS 49, na Glendale PS 113. Dodatkowo Polacy chcą mieć możliwość prania w domu, a nie chodzenia do pralni. Dlatego szukają takich apartamentów, w których można mieć pralkę i suszarkę. Wielu naszych klientów poszukuje też mieszkań, których właściciele zgadzają się na trzymanie w mieszkaniu zwierzaków.

- A jak to jest z tymi cenami za mieszkania: wzrastają czy spadają?

- W nowojorskich dzielnicach, w których mieszka sporo naszych rodaków, niestety ceny mieszkań cały czas wzrastają. Zauważyliśmy duży wzrost cen wynajmu mieszkań na Ridgewood. Ostatnio dostaliśmy zgłoszenie wynajmu 2-sypialniowego mieszkania, o średnim standardzie za $3000. Średnia cena 2-sypialniowego, rozkładowego mieszkania w okolicach Maspeth lub Middle Village to $1550 -$1700. Wynajęcie studia to średnio wydatek $950 -$1100 miesięcznie. Stawki w przypadku mieszkań 1-sypialniowych wahają się od $1200 do $1500 w zależności od lokalizacji i standardu. Rodacy szukają albo okazyjnych, tańszych mieszkań, albo apartamentów o wysokim standardzie w konkretnej lokalizacji.

- Jeszcze sprawa kupna własnego mieszkania: jakie tendencje tutaj można zauważyć?

- Coraz więcej osób, które odwiedzają nas w sprawie wynajmu lokalu, dochodzi do wniosku, że jednak pora kupić swoje mieszkanie. Zauważyliśmy wzrost zainteresowania mieszkaniami typu Co-op ze względu na ich niższą cenę w porównaniu z Condominium. Obecnie najatrakcyjniejsze ceny Co-ops są na Woodhaven i Howard Beach na Queensie. W tych okolicach mieszkanie możemy kupić już od $130 000.

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: