NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Czarno-Czarny, rockandrollowy świat

Czarno-Czarny, rockandrollowy świat

04.08.2013, godz. 18:37
Czarno-Czarni
foto:

Tegoroczny festiwal Taste of Polonia będzie gościć aż trzy zespoły z Polski. Usłyszymy Kobranockę i ich legendarne przeboje: „Kocham cię jak Irlandię”, hity zespołów Big Cyc („Makumba”, „Pechowy jak Polak”) i Czarno-Czarni („Wydłubany miś”, „Nogi”). Tuż przed festiwalem rozmawiamy z Jarkiem Janiszewskim, wokalistą Czarno-Czarnych, który opowiada nam o tajnikach nagrywania płyt oraz o tym, czy świat jest nudny... Artysta zazdrości nowojorczykom, że mogą mieszkać w tak magicznym miejscu jak Wielkie Jabłko.

Czy naprawdę uważacie, że świat jest nudny? Taki tytuł daliście swojej przedostatniej płycie - jaki był powód?
Niektóre nasze tytuły są przewrotne. Świat jest taki, jakim go sobie stworzymy. Jeżeli ktoś przez kilkadziesiąt lat wykonuje te same banalne czynności, jego świat na pewno jest nudny. Nasz rockandrollowy świat zdecydowanie odbiega od tego schematu.

Słynęliście z tego, że nie korzystaliście z dobrodziejstw techniki. Czy wciąż, jak na początku działalności, nagrywacie płyty na sprzęcie z minionej epoki?
Muzyka, którą uprawiamy, nie wymaga używania komputerów. Nawiązujemy do tradycyjnego grania lat 60., kiedy używało się gitar, organów i perkusji. Czasami sięgamy po sekcję dętą.

Wielokrotnie koncertowaliście w Nowym Jorku, Chicago, Londynie i Brukseli. Jak oceniasz Polonię? Czy jest wszędzie taka sama, czy też każda charakteryzuje się czymś innym?
Trudno powiedzieć coś o odbiorcach po kilku koncertach. Aby poznać Polonię bliżej, trzeba by z nią pomieszkać, tak jak z przyszłą żoną. Tylko wtedy można się dowiedzieć prawdy.

Masz swoje ulubione miejsca w Stanach. Nowy Jork wciąga, czy odpycha? Jakie masz wrażenia?
W Stanach bywamy krótko i rzadko, stąd trudno mówić o ulubionych miejscach. Mieszkańcy Nowego Jorku twierdzą, że jest to magiczne miejsce, które pozwala każdy dzień spędzić w innych okolicznościach kulturalnych. I tego im zazdroszczę. Natomiast nie zazdroszczę im architektury, która jest mało porywająca.

Czym zaskoczycie Polonię podczas występów w Chicago?

Może zasmucę Polonię, ale nie będziemy żonglować, ziać ogniem, ani wypuszczać bańki z nosa. Po prostu zagramy wesołego, energetycznego rockandrolla, nawiązującego do cudownych lat 60. Taka sztuka się zawsze broni.

Plany na muzyczną przyszłość?

W najbliższym czasie czeka nas wydanie składanki z największymi przebojami. Dawno nie było wznowienia naszych pierwszych płyt, a mamy wiele zapytań.

Marzenia, jakie ma zespół?
Grać w pełnym zdrowiu do 100 lat.

Spotykasz złotą rybkę, która może spełnić Twoje trzy życzenia - o co byś ją poprosił?

Poprosiłbym ją o zdrowie, nieśmiertelność i pieniądze, a reszta znajdzie się sama.

Rozmawiały: Agnieszka Granatowska, Marta KoseckaCzarno-Czarni wystąpią na Taste of Polonia dwukrotnie, w sobotę 31 sierpnia w godzinach od 6:00 pm. do 7:45 pm i w poniedziałek 2 września od 8:15 pm do 10:00 pm. w Copernicus Center przy 5216 W. Lawrence w Chicago. Godziny trwania festiwalu to 5-11 pm w piątek, 12-11 pm w sobotę i niedzielę oraz 12-10 pm w poniedziałek. Wstęp: $7; seniorzy: $5; dzieci poniżej lat 12: bezpłatnie. Więcej informacji o imprezie i szczegółowy program na www.TOPChicago.org


Czarno-Czarni to grupa swingowo-rockowa, której członkowie wywodzą się z zespołów Big Cyc i Bielizna. Pomysł założenia Czarno-Czarnych narodził się w 1996 roku podczas nagrywania przez grupę Big Cyc utworu pt. „Pasażer”. Piosenkę tę gościnnie zaśpiewał Jarek Janiszewski z zespołu Bielizna. Wtedy Dżej Dżej, Dżery i Piękny Roman stwierdzili, że z Janiszewskim dobrze im się pracuje i postanowili założyć zespół, który swym brzmieniem powróci do lat 60. XX w. Sukces płyty Big Cyca „Z gitarą wśród zwierząt” sprawił jednak, że plany te trzeba było odłożyć. Płyta Czarno-Czarnych ukazała się dwa lata później - w 1998 r.
Pierwszy koncert Czarno-Czarnych odbył się w Ostrowie Wielkopolskim. W piosenkach Czarno-Czarnych dużą rolę odgrywają teksty Janiszewskiego, oparte na specyficznym komizmie słownym i pastiszu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: