NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Coraz większy strach przed śmiertelną chorobą. Czy Nowy Jork jest gotowy na epidemię eboli?

Coraz większy strach przed śmiertelną chorobą. Czy Nowy Jork jest gotowy na epidemię eboli?

11.10.2014, godz. 17:58
WIRUS EBOLA
WIRUS EBOLA foto:

Choć burmistrz Bill de Blasio zapewnia, że Nowy Jork jest przygotowany na walkę z wirusem ebola, nowojorczycy obawiają się najgorszego.

Jak donosi NBC News, w czwartek Bill de Blasio (53 l.) zorganizował spotkanie w City Hall, podczas którego zaprezentował przygotowanie służb na ewentualność rozprzestrzenienia się śmiertelnego wirusa. W specjalnym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Centers for Disease Control i Department of Homeland Security.

– Śmierć pierwszego zakażonego wirusem ebola pacjenta w Teksasie poruszyła nas wszystkich. Jednak nie ma powodu do obaw, że wirus rozprzestrzeni się w Nowym Jorku – zapewniał de Blasio. – Wszystkie szpitale i zatrudniony w nich personel jest przygotowany na ewentualne przypadki zachorowań. Apeluję do mieszkańców Nowego Jorku aby nie lekceważyli pierwszych objawów choroby i natychmiast zgłaszali się do najbliższych szpitali – dodał burmistrz Nowego Jorku.

Choć jak dotąd nie odnotowano zachorowań spowodowanych przez wirusa w Nowym Jorku, widmo epidemii wywołuje strach w mieście. Szczególnie, że to tu jest jedno z największych lotnisk w kraju, przyjmujące codziennie wielu podróżnych z objętych epidemią krajów.

– Za dwa dni lecę do Polski i aż się boję, jak stojąc na lotnisku w kolejce do odprawy zobaczę kogoś, kto wygląda na chorego – mówi nam Marzena, mieszkanka Maspeth na Queensie.

Lekarze jednak uspokajają - jak mówią, wirus ebola przenosi się tylko i wyłącznie przez kontakt z krwią, wydzielinami lub płynami ustrojowymi osoby chorej. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zakażenie przez kichanie lub kaszel jest mało prawdopodobne.

Jak informuje amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom objawami zakażenia wirusem ebola są wysoka gorączka, silny ból głowy, ból mięśni, osłabienie, biegunka, wymioty, ból brzucha i krwawienie (zewnętrzne lub wewnętrzne, widoczne jako siniak) nie spowodowane urazem. Jeśli zaobserwujemy u siebie jeden z tych symptomów powinniśmy udać się do najbliższego szpitala.

Tymczasem nie brakuje dowcipnisiów, którzy ze śmiertelnej choroby robią sobie żarty. Jak informuje NBC News jeden z pasażerów w samolocie z Filadelfii do Punta Cana na Dominikanie kichnął, po czym wyznał: „Mam ebolę, wszyscy macie przerąbane”. Tuż po wylądowaniu maszyny na pokład weszła grupa kilku osób, ubranych w specjalne ochronne kombinezony i wyprowadziła mężczyznę. 54-letni dowcipniś został aresztowany…

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: