NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Coraz więcej nowojorczyków wydaje połowę dochodów, by opłacić apartament

Coraz więcej nowojorczyków wydaje połowę dochodów, by opłacić apartament

17.11.2015, godz. 00:00
kamienica, mieszkanie, czynsze, wynajmowanie mieszkań, Nowy Jork, Manhattan
kamienica, mieszkanie, czynsze, Nowy Jork, Manhattan foto:

Życie w Nowym Jorku staje się coraz droższe. Co piąte gospodarstwo domowe wydaje ponad połowę swoich dochodów na opłatę czynszu. Dodając do tego jeszcze koszty utrzymania, jedzenia, dojazdów - wychodzi, że na rozrywki czy przyjemności z ciężko zarobionych pieniędzy nie zostaje już nic.

Z raportu Citizen's Budget Commission wynika, że aż 891 tysięcy gospodarstw domowych – czyli 42 proc. wynajmujących w metropolii – kwalifikuje się w kategorii „obciążeni czynszem” („rent burdened”), co oznacza, że opłata za mieszkanie pochłania ponad 30 procent ich dochodów. Z kolei aż blisko 500 tysięcy wpada w kategorię „drastycznie obciążeni czynszem” ( „severely rent burdened”), bowiem opłacenie apartamentu to ponad 50 procent z ich dochodu. Jak wynika z raportu, ci dla których opłata mieszkania jest najbardziej obciążająca, to najczęściej osoby o niskich dochodach (low income), korzystające z różnych pomocy i subsydiów oraz ci, których dochód nie przekracza 50 tys. dolarów rocznie.
Ktoś, kto chciałby mieszkać w pojedynkę w jednosypialniowym apartamencie na Manhattanie, musiałby rocznie zarabiać 130 tys. rocznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: