NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Co ICE wie o studentach

Co ICE wie o studentach

19.05.2015, godz. 05:00
reforma, imigracja, USA
foto:

Student and Exchange Visitor Program (SEVP) czyli... Każdego roku setki tysięcy obcokrajowców rozpoczyna naukę w Stanach. Spora grupa przyjeżdża do USA na wizie turystycznej, a później – chcąc utrzymać legalny pobyt – rozpoczyna zajęcia w szkole, zmieniając tym samym status z turystycznego na studencki. Inni dokonują wszelkich formalności jeszcze w swoim kraju i przybywają do USA z jedną z wiz studenckich typu F lub M bądź z wizą J czyli dla tzw. exchange visitors.

Wszystkie te wizy wydawane są w ramach Student and Exchange Visitor Program (SEVP) i przyznawane studentom uczącym się na akredytowanych przez amerykański rząd uczelniach lub w szkołach, które mogą wystawiać studenckie wizy. Wszystkie te uczelnie jak i sami zagraniczni studenci (zwłaszcza po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku) są bardzo ściśle monitorowane przez agentów U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) oraz inne agencje rządowe.

Nie od dzisiaj wiadomo, że dla wielu osób wiza studencka jest pewnego rodzaju „przetrwalnikiem”, który – dzięki zachowaniu ciągłości legalnego pobytu – pozwoli na sponsorowanie na stały pobyt, np. poprzez pracę.
Z uwagi na to, że wiele osób nadużywa tego programu (tzn. studentami są tylko w teorii a w rzeczywistości nie uczęszczają na zajęcia w wymaganym wymiarze godzin) ICE zleca rutynowe kontrole w szkołach i sprawdza, czy dany posiadacz wizy studenckiej rzeczywiście jest studentem.

Szczególnie pod lupę trafiają szkoły językowe, bowiem nie jeden raz okazało się, że ich założyciele za odpowiednio wysoką opłatę przymykali oko na przepisy i aplikowali o wizy F czy M dla „studentów-duchów”.

Zagraniczni studenci w liczbach

• 1.132.636 – tylu zagranicznych studentów na wizach F-1 oraz M-1 przebywa w USA. To o 1.80 proc. więcej aniżeli w październiku 2014.
• 200.799 J-1 – tylu obcokrajowców przebywa w USA na wizie J-1 jako exchange visitors. To o 0.01 proc. więcej niż w październiku 2014.
• 8979 uczelni i szkół posiada akredytacje w ramach Student and Exchange Visitor Program (SEVP), by przyjmować zagranicznych studentów i aplikować dla nich o wizy.
• 27 procent uczelni akredytowanych przez SEVP znajduje się łącznie w Kalifornii, Nowym Jorku i na Florydzie.
• 73 proc. wszystkich studentów na wizach F i M uczy się na kierunkach dających bachelor degree, magisterskich lub doktoranckich
• 414.613 posiadaczy wiz F i M studiuje nauki ścisłe – czyli science, technology, engineering, mathematics (STEM)
• 33 proc. zagranicznych studentów kierunków technologicznych/ścisłych (STEM) to kobiety
• 91 proc. studentów zagranicznych kierunków komputerowo-informatycznych to obywatele krajów Azji.
Opr. Sal na podst. ice.gov

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: