NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ciężkie czasy dla polskiej księgarni…

Ciężkie czasy dla polskiej księgarni…

23.08.2014, godz. 15:07
Księgarnia Literacka, greenpoint,
foto:

Z pewnością nie jest to najlepszy czas dla polonijnych księgarni. W ciągu ostatnich lat na Greenpoincie zamknęło się kilka z nich. Czy podobny los stanie się udziałem najstarszej, Księgarni Literackiej usytuowanej przy 161 Java Street? Oby nie!


- Nasz biznes ciągle istnieje, choć nie jest to już to samo co kiedyś – wspomina Ewa Szymanik, która księgarnie prowadzi wspólnie z mężem Andrzejem. - Na początku lat . książki sprzedawały się świetnie. W Polsce był prawdziwy rozkwit rynku wydawniczego i drukowano praktycznie wszystko. Nie było wtedy Internetu i ludzie chętnie nas odwiedzali. Trwało to przez całe lata 90. Natomiast od początku wieku było już tylko gorzej, a ostateczny regres nastąpił w 2008 roku w związku z kryzysem. Ludzie zaczęli mieć mniej pieniędzy, a w takiej sytuacji raczej nie myśli się o zakupie książek – dodaje.

Z pewnością wiele osób mieszkających na Greenpoincie nawet nie wie, że Księgarnia Literacka to miejsce z długą tradycją sprzedaży książek. W istniejącej od 1992 roku księgarni przez lata organizowane były spotkania, wieczory autorskie i inne imprezy. Wiele z nich odbywało się z udziałem tak znanych osobistości, jak chociażby: reżyser Agnieszka Holland, czy też fotograf Eva Rubinstein.

W czasach świetności, aż do roku 2005, księgarnia posiadała również drugą bardziej reprezentacyjną lokalizację przy India Street. Obecnie, od kilku lat, księgarnia to jedynie stosunkowo niewielkie pomieszczenie przy Java Street, naprzeciwko Centrum Polsko-Słowiańskiego.

- Nie poddajemy się, ale cały czas rozważamy zamknięcie i tego miejsca i ostateczne zakończenie działalności – mówi ze smutkiem w głosie pani. - Ludzie kupują coraz mniej książek, a dodatkowo w Polonii nie ma wymiany pokoleń. Wiele starszych osób wróciło do Polski, a młodzi czytają po angielsku, a nie po polsku. Poza tym wiele osób woli obecnie e-booki. Książki pozostały już tylko dla prawdziwych pasjonatów. Dodatkowo czynsze w okolicy drożeję i Polacy wyprowadzają się z Greenpointu do innych dzielnic.

Obecnie księgarnia utrzymuje się ze strony internetowej i sprzedaży wysyłkowej, a także z zamówień składanych przez amerykańskie biblioteki, z których usług korzysta również wielu Polaków.

- Tych zamówień jednak nie ma aż tyle, abyśmy mogli przetrwać przez dłuższy okres czasu, o rozwoju już nie wspominając – zauważa właścicielka. - Ciągle jeszcze odwiedza nas wielu stałych klientów i to głównie na nich bazujemy. Cały czas również uzupełniamy naszą ofertę. Na półkach mamy większość nowości jakie ukazują się w Polsce. Największym wzięciem cieszą się kryminały, biografie, a także książki o tematyce politycznej. Klienci kupują także filmy DVD. Z ciekawostek dodam, że mamy wiele książek, których już w Polsce nie można dostać, zwłaszcza klasyki. A u nas ciągle można je znaleźć na półkach.

Obecnie w księgarni trwa inwentaryzacja i wiele tytułów można kupić po bardzo atrakcyjnych cenach. Oprócz tego w księgarni można nabyć grafiki i obrazy polskich twórców. Na pewno warto odwiedzić to miejsce, aby zaopatrzyć się w lekturę na długie, jesienne wieczory.

tekst i zdjęcia Marcin Żurawicz


Księgarnia Literacka

161 Java Street

Brooklyn, NY 11222

Tel. 718.349.2738

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: