NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ci, którzy dostają emerytury i renty w Polsce, mają mniejsze świadczenia w Stanach

Ci, którzy dostają emerytury i renty w Polsce, mają mniejsze świadczenia w Stanach

28.01.2017, godz. 00:00
dolary
foto: dreamstime

Polacy żyjący w Stanach Zjednoczonych, w tym w Nowym Jorku i New Jersey, którzy mają polskie emerytury i renty, dostają pomniejszone emerytury społeczne w Ameryce - tzw. Social Security. I są z tego powodu bardzo niezadowoleni. Ale nic tego nie zmieni – takie są przepisy w Stanach.

Według obowiązującego w Stanach Zjednoczonych od 1983 roku systemu The Windfall Elimination Provision (WEP) społeczne świadczenia emerytalne wypłacane przez urząd Social Security mogą być zmniejszone osobom pobierającym jednocześnie emerytury w innych krajach, jeśli nie odciągano im tam składek na Social Security.

Przepisy te nie dotykają tych, którzy przepracowali w USA co najmniej 30 lat i mieli dostatecznie wysokie dochody.

W latach 2015-2016 takie dochody musiały wynieść 20 050 dolarów rocznie.
Pomniejszone emerytury otrzymują nie tylko Polacy. Także obywatele Unii Europejskiej z z ponad 20 innych krajów dostają w Stanach pomniejszone emerytury.

Większość imigrantów z Polski nie przepracowała w USA 30 lat i i dlatego emerytury Social Security tych osób są pomniejszone. Emerytury Polaków mieszkających w metropolii nowojorskiej wynoszą średnio ok. 700 dolarów miesięcznie. Niektórzy, żeby sobie ją zwiększyć, zatajają, ze mają polską emeryturę. A za to można ponieść karę.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: