NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Chwalmy się wielkimi Polakami!

Chwalmy się wielkimi Polakami!

01.04.2015, godz. 02:00
Mural przy PSFUK
foto:

Kolejny mural na Greenpoincie pokazuje naszą historię. Tak właśnie pokazuje się polską historię. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oddała hołd naszym wielkim postaciom historycznym. Jest Jan Paweł II, Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Paderewski, Fryderyk Chopin, Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski i Mikołaj Kopernik.

- To drugi ważny symbol polskości na Greenpoincie, od czerwca zeszłego roku na maszcie przed siedzibą PSFCU powiewa biało-czerwona flaga – mówi Paweł Burdzy, PR Manager Polish & Slavic Federal Credit Union. Twórcą muralu przy 100 McGuinness Boulevard jest brooklyński artysta graffiti używający tagu #Hopsart. - Instalacja ma przypominać mieszkającym na Greenpoincie Polakom o ich wielkich rodakach. Ma także uświadamiać mieszkającym w dzielnicy a także wprowadzającym się do niej Amerykanom, że wiele znanych postaci historycznych było Polakami – dodaje Burdzy.

To nie pierwszy mural w polskiej dzielnicy. Przypomnijmy, w sierpniu ubiegłego roku dokonano odsłonięcia dzieła poświęconego Powstańcom Warszawskim - w 70. rocznicę tego wielkiego zrywu. Mural zdobi jedną ze ścian Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie (od strony Eckford Street). Jego pomysłodawcą był Grzegorz Fryc - wiceprezes Pangea Network, a mural wykonał Rafał Pisarczyk, polski malarz mieszkający w Nowym Jorku.

Kolejny mural upamiętniający sławnych na Polaków powstaje w Connecticut. Dzieło poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II to inicjatywa obywatelska Polonii z Bridgeport w Connecticut. Rok temu uhonorowali naszego świętego poprzez nadanie narożnikowi ulic Kossuth i Pulaski imienia wielkiego Polaka. W tym roku postanowiono upamiętnić 10. rocznicę śmierci Papieża poprzez namalowanie artystycznego malowidła na ścianie budynku dokładnie przy rogu Św. Jana Pawła II. Autorem papieskiego muralu w CT jest również Rafał Pisarczyk.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: