NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Chcemy placu Jana Pawła II

Chcemy placu Jana Pawła II

07.12.2013, godz. 02:00
Polonia, Jan Paweł II
foto:

Polonia z Connecticut chce oddać hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II i walczy o to, by plac, ulica bądź park w Bridgeport nosiły Jego imię. Do końca roku we wszystkich miejscowych organizacjach polonijnych będą zbierane podpisy pod wnioskiem do burmistrza miasta. Wystarczy imię i nazwisko... Co ważne, osoba podpisująca się nie musi mieszkać w Bridgeport ani nawet być Polakiem mieszkającym w USA. Podpisy mogą przekazywać także nasi rodacy znad Wisły, korzystając z portali społecznościowych.

- 27 kwietnia 2014 roku nasz polski Papież zostanie świętym. Oddajmy więc hołd wybitnemu rodakowi, uczcijmy to wydarzenie właśnie w ten sposób - mówi Tomasz Moczerniuk, jeden z organizatorów akcji. Z inicjatywą nadania któremuś z ważnych miejsc imienia Jana Pawła II wyszedł Zarząd Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. bł. Jana Pawła II w Bridgeport, CT, z dyr. Izabelą Pardo-Małecką. - Nasze działania wspierają także ojcowie franciszkanie z parafii św. Michała Archanioła, przy której działa nasza szkoła.

Projekt narodził się podczas Szkolenia Liderów Polonijnych w Nowym Jorku. - Dowiedziałem się tam, że grupie naszych rodaków w New Britain udało się nanieść na oficjalną mapę miasta rejon o nazwie Little Poland i pomyślałem, że skoro tam się udało, to dlaczego nie w Bridgeport! - dodaje Tomasz Moczerniuk.

Pomysłodawcy są otwarci na propozycje, który skwer mógłby nosić imię św. Jana Pawła II. - W Bridgeport cały czas powstają nowe miejsca do użytku publicznego i jest kilka ciekawych lokalizacji. Na chwilę obecną naszym priorytetem jest akceptacja pomysłu przez lokalne władze.

Według organizatorów, walka o to, by w Bridgeport skwer, park bądź ulica nosiły imię św. Jana Pawła II, nie będzie łatwa. Dlaczego? - Bo to rzecz bez precedensu, jednak jako urodzony optymista wierzę, że nasze szanse są spore. Władze Bridgeport nie mają przecież nic do stracenia, a wiele do zyskania. Poza tym Polonii też się coś należy od miasta i niech to będzie ich ukłon w naszą stronę.

W samym Bridgeport, według oficjalnych danych, mieszka ponad 3000 Polaków.

Gdzie składać podpisy

W Connecticut można składać podpisy własnoręcznie, choćby w najbliższą niedzielę - przed i po każdej mszy św (godziny: 7, 9 i 11 rano) w kościele Św. Michała Archanioła w Bridgeport (310 Pulaski St). Będzie się tam znajdować książka z rubrykami do wypełnienia. Podpisy będą zbierane również w Polskiej Sobotniej Szkole im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby (dzięki uprzejmości dyr. Wioletty Jusińskiej). Inni Polacy w USA, a także osoby mieszkające w starym kraju, proszone są o zostawienie wirtualnego podpisu pod stroną poświęconą petycji na Facebooku. Adres: https://www.facebook.com/events/215844388597941/

Można także ściągnąć petycję ze strony: http://polskaszkolabridgeport.files.wordpress.com/2013/12/projectjpii.pdf i podpisaną wysłać na adres: Izabela Pardo-Małecka, Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. bł. Jana Pawła II, 310 Pulaski St, Bridgeport, CT 06608.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: