NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Chcę pobudzić wyobraźnię najmłodszych

Chcę pobudzić wyobraźnię najmłodszych

24.03.2013, godz. 02:00
Chcę pobudzić wyobraźnię najmłodszych
foto:

Organizacja non profit Noble Planners została założona w październiku ubiegłego roku. Powstała z myślą o tym, aby rozbudzać w dzieciach zainteresowanie światem, ich wrodzoną kreatywność. Założycielem organizacji jest Edyta Maselbas, która do USA przyleciała 10 lat temu. Tu skończyła Queens College na dwóch kierunkach - ekonomii i prawie pracy.

Co było głównym motorem do założenia i prowadzenia Noble Planners?

- W zasadzie była to bardzo spontaniczna decyzja. Pomysł wynikał z potrzeby, jaką sama odczuwałam, jako mama dwójki dzieci: siedmiolatki oraz dwuipółlatka. Odkąd pamiętam, zawsze borykałam się z problemem braku odpowiednich stałych zajęć, prowadzonych w języku polskim, podczas których moje dzieci mogłyby nie tylko miło spędzać czas, ale również rozwijać swój światopogląd, czyli jednym słowem łączyć przyjemne z pożytecznym. Podążałam za wewnętrzną potrzebą. Poza tym w naszym domu od zawsze stawiamy na kreatywność, przeprowadzam z moimi dziećmi przeróżnego rodzaju eksperymenty, opracowujemy rodzinne projekty. Nieodłącznym elementem naszych weekendów są albo eskapady badawcze, albo wizyty w muzeach. Noble Planners została stworzona z myślą o dzieciach, młodzieży oraz rodzicach pochodzenia polskiego, zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych, ale i nie tylko - część z naszych akcji oraz działań skupia się również na dzieciach, młodzieży oraz rodzicach zamieszkałych w Polsce.

Główny cel?

- Chcemy pobudzić wyobraźnię najmłodszych. Ponadto naszą misją jest rozwijanie krytycznego myślenia u dzieci, jak również ich pasji. To także rozbudzenie we wszystkich zamiłowania do czytania polskich książek, dzięki którym każdy ma zawsze szanse przenieść się z codzienności do czarujących, cudownych krain. Nie zapominamy również o dorosłych, dla których rozpoczynamy warsztaty z psychologiem - w miłej, przyjaznej atmosferze. Ogólnie rzecz ujmując, działania nasze składają się z programów instruktażowych, warsztatów dokształcających dla dzieci, młodzieży oraz rodziców. Naszym projektom, konkursom, imprezom poświęcamy nie tylko nasz czas, ale również życiowe zamiłowania, doświadczenie i serce.

Noble Planners działa krótko, powstała w ubiegłym roku, co do tej pory udało się zrobić?

- Jedną z pierwszych akcji, tuż przed oficjalnym założeniem Noble Planners, było zorganizowanie festynu Pożegnanie Lata 2012 roku przy parafii Świętego Krzyża na Maspeth. Było to niesamowicie udane przedsięwzięcie - wszystko dzięki pomocy i wsparciu ks. Ryszarda Kopera. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania - przyszło ponad 500 osób. Kolejną akcją było zorganizowanie Śniadania z Mikołajem na Middle Village dla dzieci pochodzenia polskiego, które były poszkodowane w huraganie Sandy. Uczestnictwo i atrakcje, których nie zabrakło podczas imprezy, były całkowicie bezpłatne. Na początku lutego tego roku ogłosiliśmy dwa konkursy - jeden z nich jest konkursem literackim, w którym uczestnicy muszą wykazać się kreatywnością, opisując… kreatywność! Drugi to konkurs graficzny na logo Noble Planners. W ostatnich dniach udało nam się również nawiązać współpracę ze znanym pisarzem dla dzieci Grzegorzem Kasdepke, który poprowadzi na naszej stronie zakładkę "Savoir Vivre dla Dzieci i Młodzieży". Wraz z nim w przyszłości planujemy również warsztaty dla Wszystkich Naszych Milusińskich! Do tego zostaliśmy partnerem Fundacji ABCXXI, z którą już niedługo będziemy wdrażać projekt "Cała Polonia czyta dzieciom".

Czy jest coś, na czym wam szczególnie zależy?

- Bardzo ważne jest dla nas promowanie naszego ojczystego języka. W związku z tym wszystko, co proponujemy, jest niemal w 100 procentach prowadzone w języku polskim.

Co trzeba zrobić, żeby zostać członkiem Noble Planners?

- Trzeba po prostu do nas przyjść i się zapisać. Od lipca tego roku będziemy pobierać opłaty członkowskie, będą to dobrowolne donacje na pokrycie kosztów administracyjnych i organizacyjnych.

Zajęcia odbywają się przy 65-02 Fresh Pond Rd (wejście od Linden St) na Ridgewood. Liczba miejsc na poszczególne warsztaty jest ograniczona.

Tel.: 718 578 9129, 646 354 0847 e-mail: info@NoblePlanners.org www.NoblePlanners.org

autor: Rozmawiała Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: