NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Centrum Polsko-Słowiańskie – spotkanie z polskimi ekspertami z ZUS. Polonusi zainteresowani emeryturami… w Polsce

Centrum Polsko-Słowiańskie – spotkanie z polskimi ekspertami z ZUS. Polonusi zainteresowani emeryturami… w Polsce

01.10.2014, godz. 01:00
ZUS, Greenpoint
foto:

Centrum Polsko-Słowiańskie pękało w poniedziałek w szwach. Wszystko za sprawą wizyty w metropolii ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazało amerykańska Polonia miała mnóstwo pytań do przedstawicieli ZUS, którzy udzielali darmowych porad na temat emerytur polsko-amerykańskich.

Spotkanie zorganizowane przez ZUS i Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku spotkało się z naprawdę dużym zainteresowaniem Polonii. W audytorium Centrum zjawiło się ponad 180 osób.

Eksperci ZUS najpierw opowiedzieli o rodzajach świadczeń emerytalnych oraz warunkach ich przyznawania. Dużo było o tym kto ma prawo do polskich świadczeń emerytalno-rentowych oraz metodach ich obliczania, z uwzględnieniem przepisów umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i USA.

Po wykładzie uczestnicy mogli indywidualnie porozmawiać z ekspertami i uzyskać porady w interesujących ich przypadkach. Do specjalistów ZUS ustawiła się długa kolejka chętnych.

Najczęściej pytano o to, jakie dokumenty należy złożyć, by ubiegać się o świadczenia emerytalne w Polsce, oraz gdzie można składać wnioski.

– Takie spotkania są bardzo pożyteczne, dla nas ludzi starszych, którzy nie potrafią swobodnie posługiwać się Internetem liczy się osobista rozmowa i wskazówki od prawdziwych fachowców – mówi Genowefa z Grennpointu, która będzie ubiegała się o Polską emeryturę.

Polonia była mile zaskoczona, że tak łatwo można załatwić emeryturę. Okazuje się bowiem, że osoba zamieszkała w USA posiadająca okresy ubezpieczenia w Polsce i w USA, wniosek o polską emeryturę lub rentę może złożyć w amerykańskiej instytucji ubezpieczeniowej, to znaczy bezpośrednio w Social Security Administration w Baltimore albo za pośrednictwem najbliższej placówki SSA w miejscu swego zamieszkania.

SSA w Baltimore, niezależnie od rozpatrzenia uprawnień do świadczeń amerykańskich, zobowiązana jest do przekazania wniosku o polską emeryturę lub rentę do ZUS.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych ściśle współpracuje z Social Security Administration w zakresie  sprawnej realizacji  procedur.

Dzień wcześniej, w niedzielę, podobne spotkanie ze specjalistami ZUS odbyło się w Copiague na Long Island. 


zdjęcia Marcin Żurawicz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: