NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Cała Polonia Czyta Dzieciom. Na początek Brzechwę, Mickiewicza i Tuwima... Polonijne dzieci nie zapomną polskiego

Cała Polonia Czyta Dzieciom. Na początek Brzechwę, Mickiewicza i Tuwima... Polonijne dzieci nie zapomną polskiego

02.02.2014, godz. 17:11
Tomek Moczrniuk
foto:

Ponad setka dzieci i ich rodziców wzięła udział w pierwszej akcji „Cała Polonia Czyta Dzieciom”, która odbyła w Szkole Kultury i Języka Polskiego im. bł. Jana Pawła II w Bridgeport, CT. Dzieci miały okazję wymienić się książką i wziąć udział w konkursie czytelniczym, a rodzice dowiedzieli się dlaczego warto czytać dzieciom „20 minut dziennie - codziennie!”. Gwoździem programu było głośne czytanie polskich bajek przez utytułowanych polonijnych sportowców: Zofię Więciorkowską i Piotra Małaszuka.

– Akcja „Cała Polonia Czyta Dzieciom” przyfrunęła do USA z Polski, gdzie już od ponad dekady jest wprowadzana w życie przez fundację ABCXXI. Ta kampania społeczna promuje aktywne czytanie naszym pociechom, jako metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju i najlepszą inwestycję w ich przyszłość – mówi Tomasz Moczerniuk jeden z pomysłodawców akcji po tej stronie oceanu.

W Stanach w kampanię zaangażowały się m.in. portal Dobra Polska Szkoła oraz fundacja Polonia for Kids. Obie te organizacje – przy wsparciu mecenasa Sławomira Platty z The Platta Law Firm – będą organizować w 2014 r. cykl spotkań promujący głośne, codzienne czytanie dzieciom przez rodziców. Pierwsze z nich miało miejsce w parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport, przy której od 16 lat prężnie działa Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. bł. Jana Pawła II. Impreza rozpoczęła się od Kiermaszu Książki zorganizowanego przez uczniów kl. V. – Kiermasz wypadł świetnie, bo niemal każde dziecko przyniosło coś na wymianę – mówi czuwająca nad jego przebiegiem wychowawczyni Monika Satur-Szydłowski. W tym samym czasie rodzice mogli posłuchać prezentacji na temat czytania dzieciom. Prowadził ją koordynator akcji, Tomasz Moczerniuk. – Jestem podwójnym rodzicem i namiętnym czytelnikiem, więc dla mnie wychowanie córki i syna na czytelników to sprawa osobista – przyznaje wolontariusz i wiceprezes fundacji Polonia for Kids. – Ukończyłem kurs na Internetowym Uniwersytecie Mądrego Wychowania, który przygotował mnie do prowadzenia takich spotkań i teraz chciałbym się podzielić nabytą wiedzą i doświadczeniem. Pragnę powiedzieć rodzicom, którzy są wiecznie zajęci i zabiegani, że można wygospodarować te 20 minut dziennie i ciekawie zorganizować chwilę z książką w swoich domach – dodaje.

W trakcie imprezy nie zabrakło konkursów czytelniczych, w których najmłodsi mieli skojarzyć bajkowe postacie z tytułami lektur, starsi zmierzyli się z książkową krzyżówką, a zadaniem najstarszych było uzupełnienie tabelki o nazwiska autorów, imiona bohaterów bądź tytuły książek.
Było też głośne czytanie po polsku przez zaproszonych gości. Byli to: Zofia Więciorkowska – medalistka MP w lekkiej atletyce, mistrzyni i rekordzistka świata w biegach w kategorii Masters i matka dwójki dzieci oraz Piotr Małaszuk – rajdowy mistrz USA z 1999 i również dwukrotny ojciec.   Pani Zofia przeczytała wiersz Adama Mickiewicza „Powrót Taty” oraz Juliana Tuwima – „Ptasie Plotki”. Z kolei pan Piotr przeczytał fragment „Wilka i Zająca” z cyklu „Bajeczki dla synka i córeczki”.

Na zakończenie dzieci, rodzice i nauczyciele – również z sąsiedniej, zaprzyjaźnionej szkoły im. bł. Jerzego Popiełuszki w Derby – spontanicznie odczytali „Lokomotywę” dla uczczenia Juliana Tuwima, który jest patronem roku szkolnego 2013-14. A potem zaopatrzyli się w pamiątkowe zakładki do książek i rozeszli się do domów z mocnym postanowieniem czytania swoim dzieciom 20 minut dziennie - codziennie!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: