NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Burmistrz obiecuje bronić każdego nowojorczyka bez względu na status i "idzie na noże" z prezydentem

Burmistrz obiecuje bronić każdego nowojorczyka bez względu na status i "idzie na noże" z prezydentem

27.01.2017, godz. 00:00
Bill de Blasio, NYC
Bill de Blasio, NYC foto:

Szykuje się ostry zgrzyt na linii NYC-Waszyngton. Zaraz po tym, jak prezydent Donald Trump (71 l.) podpisał dyrektywy mające na celu „zrobić porządek” z nieudokumentowanymi imigrantami i na granicy, burmistrz Bill de Blasio (55 l.) zapowiedział, że nie zastosuje się do wykonywania poleceń wymierzonych w jakiegokolwiek nowojorczyka, bez względu na jego status imigracyjny. Dodał, że każdy imigrant był, jest i będzie bezpieczny w Nowym Jorku!

– Nie pozwolimy na deportowanie żadnego przestrzegającego porządku i przepisów nowojorczyka. Bez względu czy jest legalnym bądź nielegalnym imigrantem. Nie będziemy rozbijać rodzin. Nie pozwolimy na to, by dzieci pozostały same bez rodziców – grzmiał Bill de Blasio przemawiając w środę wieczorem na konferencji prasowej w City Hall.
Jedno z podpisanych rozporządzeń prezydenta Trumpa daje zielone światło na ruszenie z budową muru na południowej granicy USA. Druga dyrektywa jest wymierzona w miasta chroniące imigrantów i nie współpracująca ściśle z agentami federalnymi ICE – tzw. sanctuary cities – jakim jest m.in. Nowy Jork.  W jaki sposób? Według rozporządzenia Trumpa, mogą one stracić wszelkie federalne fundusze.  Mowa o setkach milionów dolarów. Prezydent chce, żeby lokalna policja zaczęła działać tak, jak federalni agenci imigracyjni. Na to stanowczo nie zgadza się nowojorski burmistrz. Obiecał, że z chwilą gdy Donald Trump wstrzyma jakiekolwiek federalne granty dla NYC, to pozwie go do sądu.  – Jeżeli to stanie się faktem i wejdzie w życie, miasto Nowy Jork wejdzie na drogę sądową, zaskarży i zatrzyma te rozporządzenia, aby żaden nowojorczyk nie był przez nie skrzywdzony. Wiem, że inne miasta też natychmiast ruszą do sądów – mówił burmistrz.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: