NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Bo my Polacy kochamy baby i babki

Bo my Polacy kochamy baby i babki

28.03.2013, godz. 02:00
Bo my Polacy kochamy baby i babki
foto:

Co jest najpopularniejszym ciastem wielkanocnym wśród Polaków w Nowym Jorku? Nasi polonijni specjaliści nie mają wątpliwości: baba!

Kiedy wyobrażamy sobie stół wielkanocny, w pierwszej chwili przychodzą nam na myśl żurki, jajka, szynki i biała kiełbasa. Tymczasem z powodzeniem możemy zaryzykować twierdzenie, że Wielkanoc to jedne z najsłodszych świąt w naszej kulturze.

Najpopularniejsze ciasta wielkanocne to: mazurki, makowce, pierniki, serniki, wspaniałe sękacze. Polonijni cukiernicy dbają o to, aby mieszkający za wielka wodą Polacy mieli na swoich świątecznych stołach wszystkie tradycyjne wypieki. A wśród nich królową - wielkanocną babę!

Nie ma na nią jednego przepisu. Baby wielkanocne pieczone były od zawsze w każdej części Polski. Niegdyś przygotowania do ich wypieku rozpoczynano tuż po Niedzieli Palmowej. Babka była nie tylko sztandarową potrawą na każdym polskim stole wielkanocnym, ale także dowodem umiejętności kulinarnych gospodyni. W dawnej Polsce nie było to jednak takie proste, ponieważ do wypieku tradycyjnej baby zużywano nawet do 80 jaj.

- Baba wielkanocna powinna być zawsze pulchna i lekka. W naszej cukierni najpopularniejsze są baby piaskowe, drożdżowe, rumowe, polane lukrem lub wysadzane bakaliami. Wszystkie robione są według staropolskiej receptury - mówi Mariusz Kulesza właściciel CafeRochelle znajdującej się na 940 Manhattan Ave., na Greenpoincie. - W naszej ofercie świątecznej znajdą się również małe babeczki pieczone specjalnie do koszyczka - dodaje Mariusz Kulesza.

Co jeszcze lubią Polacy na emigracji? Popularne są mazurki i babki drożdżowe z rodzinkami. Tradycyjny mazurek to kruche lub półkruche ciasto, które przyozdabiane jest wedle uznania - bakaliami, słodkimi masami, lukrem czy owocami. Wzory najczęściej nawiązują do tradycji wielkanocnych - są to obrazy zajączków, pisanek, baranków.

- Każdego roku pieczemy trzy razy więcej tego typu ciasta niż w każdym innym okresie - mówi Barbara z Polonia Bakery przy 204 Monroe St, Passaic, NJ. - Nasze mazurki są specjalnie dekorowane lukrem i migdałami oraz przekładane własnoręcznie robioną konfiturą. Wyglądają jak prawdziwe działa sztuki, znajdziemy na nich misternie namalowane bazie oraz dekoracje świąteczne - dodaje.

Żaden stół wielkanocny nie obejdzie się bez sernika. I tu ciekawostka - zdawać by się mogło, że ciasto jest tradycyjnym polskim wypiekiem, jednak początki tego przysmaku sięgają 3 tysięcy lat wstecz. Na stoły polskie serniki sprowadził król Jan III Sobieski.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: