NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Bierzemy reformę w obroty już w przyszłym tygodniu

Bierzemy reformę w obroty już w przyszłym tygodniu

13.06.2013, godz. 02:00
usa
foto:

Kolejny wielki krok w kierunku zalegalizowania pobytu w Stanach dla 11 milionów mieszkających tu nielegalnych imigrantów. We wtorek po południu znacząca większość senatorów zdecydowała, że projekt ustawy imigracyjnej, stwarzający osobom bez legalnego statusu tzw. ścieżkę do obywatelstwa, może trafić pod obrady plenarne. I jak zapewnia lider demokratycznej większości, senatorowie zajmą się nią już w przyszłym tygodniu!

Zdajemy sobie sprawę, że część imigrantów może już nie dowierzać obietnicom polityków. Ale tym razem naprawdę wygląda, że może się udać.

- Nawet jeżeli nie zakończymy debaty nad innymi ustawami dotyczącymi rolnictwa i pożyczek studenckich, to i tak w przyszłym tygodniu bierzemy pod obrady imigrację - powiedział we wtorek Harry Reid, przewodniczący większości w Senacie. - Nasze prawo imigracyjne nie działa i wymaga szybkiej naprawy - argumentował.

Dodał, że optymistyczne dla przyszłości ustawy jest również to, że lider mniejszości senackiej Mitch McConnell zapowiedział, iż nie będzie blokował rozpoczęcia debaty.

Podczas pierwszego proceduralnego głosowania w Senacie rozpoczęcie pracy nad projektem ustawy poparło 82 senatorów - 52 demokratów, 2 niezależnych i 30 republikanów. Przeciwnych było 15.

Jak donosi CNN, wtorkowe zwycięstwo ustawy to dopiero pierwszy etap, ale bardzo istotny. Teraz cały Senat będzie musiał ją punkt po punkcie przeanalizować.

- Ta ustawa może nie jest perfekcyjna. Ale nie zapominajmy o tym, że jest to produkt kompromisów. Jeśli ktoś chce iść przodu, nie może dostać wszystkiego, co mu się marzy. Ani demokraci, ani republikanie, ani ja - mówił prezydent Barack Obama (51 l.), dodając, że jest bardzo zadowolony z wyniku głosowania i wierzy w dalszy sukces ustawy.

Zdaniem prezydenta politycy nie mają żadnego powodu, by nie przyjąć ustawy przed końcem lata. - Kongres musi podjąć zdecydowane działania, teraz jest na to najlepszy moment. Trzeba zakończyć z przepychankami słowno-politycznymi. Czas w końcu zreformować prawo imigracyjne, które w obecnym kształcie już nie działa - dodał.

Po raz kolejny zaapelował również o rozwagę w czasie debaty. Zdaniem komentatorów najwięcej dyskusji może zająć kwestia zabezpieczenia amerykańskiej granicy oraz sprawa możliwości starania się o amerykańskie obywatelstwo.

Wtorkowe zwycięstwo z wielką radością przyjęły nowojorskie organizacje imigracyjne.

- To wspaniała wiadomość dla milionów imigrantów, którzy od lat czekają na spełnienie danych im obietnic - napisał w oświadczeniu Javier H. Valdes, szef organizacji Make the Road New York.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: