NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Biegacze to ludzie o największych sercach

Biegacze to ludzie o największych sercach

20.10.2013, godz. 12:00
Bożena Niebrzydowska ze Staten Island
foto:

Bożena Niebrzydowska ze Staten Island, NY - biegaczka i członkini Polish American Sports Association - w ubiegłą niedzielę stanęła z grupą innych 6811 biegaczy na starcie Staten Island "Half Marathon", który ukończyła w czasie 1h 59 min. Rzecz wydawałoby się niepozorna, ale historia tego wydarzenia ma w sobie zupełnie inny od spodziewanego wymiar. Bożena Niebrzydowska jest również tegorocznym Marszałkiem Parady Pułaskiego ze Staten Island...

Chodzi o $100 000, które dzięki maratończykom trafi do Silver Fundation i Emergency Children's Help Organization (ECHO), jak również o inne fundusze, które wygenerowane były podczas trwania tej jednej z większych imprez biegowych "Wielkiego Jabłka" - bo do takich "Staten Island Half " należy. - Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tak szczytnym przedsięwzięciu. Pieniądze, które udało się zebrać, trafią za pośrednictwem urzędu miejskiego do rąk potrzebujących pomocy mieszkańców dzielnicy, po niszczycielskim w skutkach huraganie Sandy - powiedziała Bożena Niebrzydowska.

Dystans, jak również czas w trakcie samotnego wysiłku w walce ze słabościami i narastającym zmęczeniem, daje maratończykom możliwość długich przemyśleń i obserwacji innych biegaczy w ekstremalnych nieraz sytuacjach. Uczy pokory, wytrwałości i szacunku dla innych. Śmiało można powiedzieć, że "bieganie kształtuje biegacza".

Przeważająca liczba amerykańskich biegów ulicznych to imprezy organizowane w celach charytatywnych. Corocznie miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych przekazują za ich sprawą dotacje o zawrotnych sumach na różnego rodzaju cele. Ich lista byłaby za długa, aby je wszystkie wymienić. - Poza tym muszę szczerze przyznać, że nie widziałem nigdzie na świecie poza USA tylu chętnych ludzi, którzy w tak spontaniczny i fascynujący sposób potrafią przekazać dar swojego serca innym potrzebującym, nie inaczej jak w postaci "opłaty startowej" do biegu ulicznego - mówi Andy Krygowski z Polish American Sports Association.

Amerykańskie organizacje charytatywne otrzymują ponad $68 mld rocznie (info. Running World) w formie dotacji od organizatorów imprez biegowych w USA.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: