NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Bez kolejek w konsulacie

Bez kolejek w konsulacie

01.06.2013, godz. 02:00
konsulat RP,  paszport
foto:

Od poniedziałku 3 czerwca Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku rozszerza internetową rejestrację interesantów. Nie tylko ubiegając się o paszport, będziemy musieli zarejestrować się drogą elektroniczną. Wszystkie sprawy prawne i obywatelskie będą również załatwianie po uprzednim umówieniu wizyty przez internetowy system e-konsulat .  A wszystko po to, by uniknąć niepotrzebnych kolejek.

Okazuje się, że wprowadzenie w ubiegłym roku usługi e-konsulat było prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

- Od 13 lutego 2012 roku zniknęły kolejki interesantów przed siedzibą konsulatu - mówi konsul generalna Ewa Junczyk-Ziomecka. - Należy podkreślić, że jako pierwsza polska placówka w Stanach Zjednoczonych wprowadziliśmy system zapisów na wizytę w sprawach paszportowych, co spowodowało, że każdy, kto wcześniej zarejestrował się w systemie e-konsulat mógł załatwić sprawę paszportową w ustalonym przez siebie terminie. System zapisów gwarantował, że każdy został przyjęty w godzinach urzędowania placówki, bez zbędnego oczekiwania i ryzyka, że nie zdąży dojść do okienka w sali interesantów - dodaje.

Taki system chwalą sobie petenci.

-W przeprowadzonej przez konsulat generalny anonimowej ankiecie nasi klienci potwierdzili dobrodziejstwa płynące z systemu zapisów, co zachęciło wydział prawny i opieki konsularnej do wprowadzenia zapisów także w innych dziedzinach - dodaje konsul Ziomecka. - Dotychczas grupa petentów, mająca do załatwienia sprawy z dziedziny prawnej oraz obywatelskiej w dalszym ciągu zgłaszała się do konsulatu w sposób tradycyjny przez przyjście do urzędu w dowolnym terminie, co niejednokrotnie powodowało oczekiwanie. Po rozszerzeniu usługi elektronicznej rejestracji skrócimy czas oczekiwania na załatwienie sprawy - mówi Ziomecka.

- Należy dodać, że w sprawach z dziedziny opieki konsularnej oraz nagłych i pilnych, jak np. konieczności wydania zaświadczenia zezwalającego na przewóz urny lub trumny z ciałem zmarłego, poświadczenia podpisu czy poświadczenia zgodności kopii z oryginałem, zapraszamy bez wcześniejszego umawiania się na wizytę - mówi Agnieszka Torres de Oliveira, szefowa Wydziału Prawnego i Opieki Konsularnej.

Zasady zapisywania się na spotkania w sprawach obywatelskich

System umożliwia tylko jednokrotne zapisanie się na spotkanie w sprawie prawnej lub obywatelskiej.

W przypadku zmiany planów ponowne zapisanie się na inny termin spotkania będzie możliwe jedynie po uprzednim samodzielnym anulowaniu wcześniej zarezerwowanej wizyty i rejestracji w nowym terminie.

Osoby umówione na spotkanie proszone są o przybycie do urzędu 15 minut przed umówioną godziną spotkania.

Niekompletne dokumenty uniemożliwią załatwienie sprawy, co wiąże się z koniecznością ponownego zapisania się na spotkanie.

Osoby, które spóźnią się na wyznaczony termin spotkania, tracą je i muszą umówić się ponownie.

Zapisując się na spotkanie, należy podać wszystkie wymagane informacje. Gwarantuje to otrzymanie potwierdzenia terminu spotkania.

 

Zasady zapisywania się na spotkania w sprawach paszportowych

System umożliwia tylko jednokrotne zapisanie się na spotkanie w sprawie paszportowej.

Ponowne zapisanie się na spotkanie będzie możliwe jedynie po uprzednim samodzielnym anulowaniu wcześniej zarezerwowanej wizyty lub po upływie terminu, na który została ona wyznaczona.

Osoby umówione na spotkanie proszone są o przybycie do urzędu 15 minut przed umówioną godziną spotkania.

Brak wymaganych dokumentów oraz zdjęć uniemożliwi złożenie wniosku i spowoduje konieczność ponownego zapisania się na spotkanie paszportowe.

Osoby, które spóźnią się na wyznaczone spotkanie, tracą je i muszą umówić się ponownie.

Zapisując się na spotkanie, należy podać wszystkie wymagane informacje. Gwarantuje to otrzymanie potwierdzenia umówienia się na spotkanie.

Wpisanie niepoprawnych danych osobowych spowoduje brak możliwości złożenia wniosku o paszport.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: