NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Będzie wyższa stawka minimalna! $15 na godz. tuż tuż

Będzie wyższa stawka minimalna! $15 na godz. tuż tuż

02.04.2016, godz. 00:00
płaca minimalna,
foto:

Po długich negocjacjach ustawodawcy w Albany zagłosowali w piątek nad zatwierdzeniem budżetu. Dogadano się, że wyniesie on 147 miliardów. To porozumienie planu wydatków zawiera również podniesienie minimalnej stawki do 15 dolarów na godzinę.

O podwyższenie minimalnej płacy walczono od dawna. Bój był zacięty, ale udało się. – 15 dolarów na godzinę nie schodziło ze stołu negocjacyjnego ani przez moment. Ciężko pracujący nowojorczycy zasługują na godne życie, to minimum pozwoli im na to – powiedział Andrew Cuomo tuż po zakończeniu negocjacji w sprawie budżetu.
Podwyżkę z obecnych minimalnych 9 dol. na godz do 15 dol. najszybciej dostaną osoby pracujące w metropolii. Stawka będzie zwiększana stopniowo, do końca 2018 roku. Właściciele firm zatrudniających mniej niż dziesięć osób mieli cztery lata na dostosowanie płac do nowych stawek.
Z kolei mieszkańcy Westchester i Long Island, którzy tam też pracują, będą zarabiać 15 dol. na godzinę do końca 2019 roku. Osoby żyjące i zatrudnione w innych częściach stanu Nowy Jork dostaną niższą podwyżkę. Dla nich nowa stawka minimalna wyniesie $12.5 i to dopiero w 2020.
Pensja minimalna została wprowadzona w Ameryce za rządów Franklina Delano Roosevelta w 1938 roku. Najpierw wynosiła 25 centów za godzinę. Nominalnie od tamtego czasu stopniowo rośnie, ale realnie - tzn. po uwzględnieniu inflacji - zaczęła spadać od końca lat 60. Obecnie federalne minimum godzinowe to 7 dolarów i 25 centów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: