NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Beata: Nie darujemy ci tej nocy!

Beata: Nie darujemy ci tej nocy!

29.09.2013, godz. 12:00
Beata: Nie darujemy ci tej nocy!
foto:

Przed Polonią wielka muzyczna uczta. Już 4 października w New Jersey na żywo będzie można zobaczyć zespół Bajm. Polscy muzycy przyjeżdżają do Stanów, aby wspólnie z Polonią uczcić swój jubileusz 35-lecia. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju koncert.

Bajm to jedna z największych grup muzycznych na polskim rynku fonograficznym. Z perspektywy lat wydaje się, że od samego początku zespół skazany był na sukces. Historia Bajmu rozpoczyna się w lubelskim Domu Kultury "Medyk", gdzie w marcu 1978 roku zawiązał się pierwszy skład zespołu. W tym właśnie roku Andrzej Pietras zaprosił do współpracy wokalistkę Beatę Kozidrak. Niebawem dołączyli inni muzycy i zespół Bajm zaczął działalność od występów na przeglądach, na których odnosił sukcesy. Dzięki znalezieniu się w pierwszej dziesiątce Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w Toruniu zakwalifikował się do konkursu "Debiuty" festiwalu polskiej piosenki "Opole '78". Z piosenką "Piechotą do lata" Bajm zdobył drugie miejsce, co zapoczątkowało wspaniałą karierę zespołu. Już wtedy głównymi postaciami grupy byli Beata Kozidrak, która pisała teksty, i jej brat odpowiedzialny za muzykę.

Pierwsza płyta ukazała się w 1983 roku. Zebrano na niej piosenki nagrane w latach 1981-1983. Były wśród nich takie przeboje jak: "W drodze do jej serca", "Co mi Panie dasz", "Józek, nie daruję ci tej nocy", "Różowa kula", "Nie ma wody na pustyni". Krążek okazał się wielkim sukcesem i rozszedł się w ponadpółmilionowym nakładzie.

W 1984 roku ukazał się drugi album Bajmu "Martwa woda". Z płyty największą popularność zdobyły piosenki "Małpa i ja" oraz "Piramidy na niby". Następny evergreen Bajmu pojawił się na albumie zatytułowanym "Chroń mnie", wydanym w 1986 roku. Piosenka "Dwa serca, dwa smutki" zajęła pierwsze miejsce na liście przebojów Trójki. Na XX Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn zespół zajął pierwsze miejsce z piosenką "Diament i sól". W 1986 roku kolekcja nagród Bajmu powiększyła się o wyróżnienie jury oraz nagrodę specjalną podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Rockowy charakter zespołu uwidocznił się w pełni na kolejnej płycie "Nagie skały" oraz albumie "Biała armia" z 1990 roku. Warto też wspomnieć o udziale Bajmu w filmie "Pan Kleks w kosmosie".

Grupa Bajm wśród wielu nagród ma również SuperJedynki, przyznawane przez publiczność za najlepszy album pop oraz dla najlepszej wokalistki. W 2005 roku w Sopocie Bajm został uhonorowany "Złotym Słowikiem" za całokształt twórczości. Rokiem szczególnym dla zespołu Bajm okazał się rok 2008. Zespół obchodził bowiem swoje 30-lecie. Z tej okazji w sklepach pojawiła się druga część kompilacji "Ballady" z przebojem "Krótka historia", który na liście Radia Złote Przeboje spędził pół roku. Bajm wciąż zaskakuje nowymi hitami, świeżością i przebojowością, udowadniając swoją niezaprzeczalnie czołową pozycję na polskim rynku muzycznym. Do współpracy nad albumem "Blondynka" grupa zaprosiła paru gości z zagranicy. Jednym z nich jest Brad Blackwood - laureat nagrody Grammy.

Tego nie możesz przegapić! 4 października Bajm po raz kolejny wystąpi w USA. Polonia wspólnie z artystami obchodzić będzie 35-lecie zespołu podczas niepowtarzalnego koncertu. Koncert zespołu Bajm odbędzie się w Union County Performing Arts Center w Rahway, NJ, o godz. 8.00 pm. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 847-925-8672.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: