NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Barack Obama ostro potępił kolejny akt przemocy i zabójstwo wobec stróżów prawa. Strzelanie do policjantów zdarza się zbyt często

Barack Obama ostro potępił kolejny akt przemocy i zabójstwo wobec stróżów prawa. Strzelanie do policjantów zdarza się zbyt często

19.07.2016, godz. 00:00
pistolet
foto:

Ciągle w żałobie, nieotrząśnięta po atakach i mordach policjantów w Dallas, Ameryka zmaga się z kolejnymi... Tym razem do zabójstwa mundurowych doszło w Baton Rouge, w Luizjenie, gdzie niedawno doszło do wielkich zamieszek po tym, jak biali policjanci zastrzelili podczas zatrzymania Afroamerykanina, co z kolei spowodowało falę zamieszek w całych Stanach i zabójstwo w Teksasie. Kolejny tragiczny incydent został stanowczo potępiony przez prezydenta Obamę.

Podczas konferencji amerykański prezydent powiedział, że „zbyt często w Ameryce dochodzi do takich tragedii, zbyt często strzela się do policjantów”. – Atak na stróża prawa jest atakiem na nas wszystkich i na zasady prawa jakie dotyczą każdego z nas i jakie wszyscy powinniśmy wypełniać – mówi na niedzielnej konferencji prasowej, apelując dyplomatycznie do Amerykanów, by odłożyli na bok retorykę o podłożu rasowym. Tymczasem władze w Luizjanie podały już oficjalnie, że napastnikiem był 29-letni czarnoskóry Gavin Long z Kansas City w stanie Missouri, który był sierżantem piechoty morskiej. Z danych udostępnionych przez Pentagon wynika, że pełnił służbę wojskową w piechocie morskiej od sierpnia 2005 roku do sierpnia 2010 roku. W marines sprawował funkcję specjalisty ds. danych sieci komputerowych. Od czerwca 2008 roku do stycznia 2009 roku służył w Iraku, za co otrzymał kilka odznaczeń. Na razie władze odmawiają podania motywu, jakim mógł kierować się Long. Wbrew temu co podawano jeszcze w niedzielę, napastnik działał sam i został zabity podczas akcji. Zabici przez niego policjanci to: Brad Garafola, Montrell Jackson i Matthew Gerald.
Do zdarzenia doszło niecałą milę od głównej siedziby policji w Baton Rouge, które w ostatnich tygodniach stało się sceną napięć na tle rasowym między społecznością afroamerykańską a policją. Po zabiciu 37-letniego Altona Sterlinga przez białych policjantów doszło w mieście do licznych burzliwych i stanowczo tłumionych demonstracji przeciwko przemocy ze strony policji. Miały one miejsce także podczas weekendu, kiedy to setki osób zebrały się przed siedzibą policji.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: