NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Barack Obama odpowiada republikanom z Kapitolu. Zablokujecie amnestię, to was zawetuję!

Barack Obama odpowiada republikanom z Kapitolu. Zablokujecie amnestię, to was zawetuję!

14.01.2015, godz. 00:00
Barack Obama
foto:

Kolejny tydzień i kolejne imigracyjne przepychanki między Barackiem Obamą a kongresmanami... Amerykański prezydent zapowiedział, że zawetuje każdą ustawę, która choćby w najmniejszym stopniu będzie zagrażała jego amnestii - donosi „Washington Times”.

– Jeżeli na moim biurku pojawi się jakakolwiek ustawa, która będzie blokowała moją dyrektywę dającą ochronę przed deportacjom spełniającym odpowiednie warunki imigrantom, to nie podpiszę jej. Użyję weta, do którego mam pełne prawo – powiedział Barack Obama na konferencji w Białym Domu.

Do jakiej ustawy odnosił się prezydent? Jak pisaliśmy niedawno, republikanie w Izbie Reprezentantów rozpoczęli prace nad prawem, które ma zablokować rozporządzenie Obamy pozwalające pozostać bez obaw w USA blisko 5 milionom nieudokumentowanych imigrantów. Mówiąc w skrócie, blokada miałaby polegać na tym, że planie wydatków Departamentu Bezpieczeństwa Kraju (DHS) zostałaby wprowadzona klauzula zakazująca użycia federalnych pieniędzy na realizację amnestii Obamy.

Budżet DHS skończy się pod koniec lutego i do tego czasu musi powstać nowy plan wydatków. Ale – jak ostrzega prezydent – w takiej postaci jak chcą tego republikanie, zostanie zawetowany.

Barak Obama zapowiedział również, że z uwagi na obecny skład partyjny w Kongresie (zdominowanym przez republikanów), będzie częściej niż do tej pory korzystać z prawa weta.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: