NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Andrew Cuomo podpisał ustawę chroniącą imigrantów. Nowy Jork wypowiada wojnę oszustom imigracyjnym

Andrew Cuomo podpisał ustawę chroniącą imigrantów. Nowy Jork wypowiada wojnę oszustom imigracyjnym

10.02.2015, godz. 00:00
Andrew Cuomo
Andrew Cuomo foto:

Choć Nowy Jork od zawsze szczycił się mianem miasta imigrantów, to jednak zdarzało się wiele razy, że pragnący za wszelką cenę zalegalizować swój status nielegalni wpadali w sidła oszustów. Dla pseudo-adwokatów zdesperowany imigrant to łatwe źródło dochodu: bo za obietnicę „pomocy” w zalegalizowaniu statusu płaci grube pieniądze, niejednokrotnie oszczędności życia.

Do niedawna taki oszust był praktycznie bezkarny, a naciągnięty imigrant, rzadko kiedy mógł domagać się sprawiedliwości. Ale teraz – jak obiecuje gubernator Andrew Cuomo oraz stanowi politycy – ma być inaczej.

Dzięki nowemu prawu jakie weszło w życie imigranci mieszkający w stanie Nowy Jork otrzymają większą ochronę przed oszustami podającymi się za prawników. Nowe prawo działa na podstawie ustawy o nazwie Immigrant Assistance Service Enforcement Act (IASEA). Przede wszystkim wprowadza ono nowe wymogi i ograniczenia dla organizacji i osób świadczących prawne usługi imigracyjne.

Zgodnie z nowymi regulacjami, osoba czy organizacja musi zapewnić tłumaczenie, tak by imigrant mógł wszystko zrozumieć; nie może używać nazw i tytułów, które wprowadzają w błąd klientów (np. zwykły notario nie może ogłaszać się jako licencjonowany adwokat imigracyjny).

Nie stosując się do tych wymogów organizacja lub osoba popełniają przestępstwo i narażają się na kary.

IASEA rozszerza również działalność New York State Office for New Americans. Jest to biuro stanowe z wieloma oddziałami świadczące usługi dla imigrantów: od porad związanych z legalizacją pobytu, przez sponsorowanie, obywatelstwo po „zapisanie się” na amnestię Obamy czy doradztwo biznesowe. Dodatkowo biuro ma dbać i wspierać środowiska imigranckie w stanie Nowy Jork. Tutaj również można dowiedzieć się, gdzie i jak szukać pomocy, jeżeli ktoś wpadł w sidła oszusta imigracyjnego. Tu można też zgłosić, że padło się ofiarą nieuczciwego doradcy i szukać sprawiedliwości.

 

Tu znajdziesz ważne informacje

www.newamericans.ny.gov

tel. 1-800-566-7636

www.nysconsumer.gov

tel. 1-800-697-1220

Tu sprawdzisz czy doradca jest naprawdę adwokatem

attreg@courts.state.ny.us

tel. 212-428-2800

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: