NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Amnestia Obamy coraz bliżej – twierdzą źródła. Czy podpisze jeszcze w tym tygodniu?

Amnestia Obamy coraz bliżej – twierdzą źródła. Czy podpisze jeszcze w tym tygodniu?

20.11.2014, godz. 03:00
usa
foto:

Lada moment wybije godzina prawdy... Miliony imigrantów przekonają się czy Barack Obama (53 l.) dotrzymuje danego słowa. I tak jak zapowiadano ogłosi swoją amnestię z końcem tygodnia. Zdaniem Reutersa, który powołuje się na anonimowego informatora z Białego Domu, amerykański prezydent dotrzyma !

Jeszcze w zeszłym tygodniu, rzecznik Obamy potwierdził, że przygotowano 10-punktowy plan małej amnestii. A dokładne szczegóły prezydent miał ogłosić po powrocie do USA ze swej zagranicznej podróży. Terminem jaki wówczas podano był 21 listopada.

Barack Obama, który od razu został zaatakowany przez republikanów, stanowczo podkreślał na różnych konferencjach prasowych w krajach gdzie przebywał, że nie da się zastraszyć i nie wycofa się ze swojej decyzji.

Według agencji Reuters tak też się stanie. Informator z Białego domu powiedział, że prezydent Obama najpierw w czwartek spotyka się ze specjalnym sztabem, demokratycznymi senatorami oraz Denisem McDonoughem, szefem personelu Białego Domu. Tam, za zamkniętymi drzwiami, mają być dopracowane ostatnie szczegóły planu amnestii Obamy. Według informatora ustalane będzie między innymi, którzy rodzice amerykańskich obywateli lub rezydentów będą mogli skorzystać z prezydenckiego dekretu dającego im ochronę przed deportacją i prawo do legalnej pracy. Pod uwagę brani są ci, którzy przebywają w USA od 5 albo od 10 lat. Ale na ostateczne szczegóły musimy poczekać.

A mają być ogłoszone, jak podaje Reuters, po czwartkowym spotkaniu na waszyngtońskim Capitol Hill. Czy prezydent Obama przejdzie do historii jako przyjaciel imigrantów? Czy też jako gołosłowny przywódca przypominający sobie o imigrantach, kiedy potrzebuje ich głosów... Odpowiedź na to pytanie poznamy lada chwila.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: