NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Amerykańskie uczelnie szkolą rekordową liczbę zagranicznych studentów

Amerykańskie uczelnie szkolą rekordową liczbę zagranicznych studentów

17.11.2015, godz. 00:00
student, NYU, Nowy Jork, zagraniczni studenci
student, NYU, Nowy Jork, zagraniczni studenci foto:

Stany ciągle przyciągają ludzi z całego świata. Także amerykańskie college i uniwersytety. Młodzi przybysze ze świata właśnie je wybierają, żeby studiować. W tym roku akademickim jest ich o 10 proc. więcej niż rok temu. To największy wzrost od 35 lat.

Z 974.926 międzynarodowymi studentami, tak na prywatnych jak i publicznych uczelniach, Stany Zjednoczone są krajem numer jeden jeżeli chodzi o liczbę zagranicznych uczniów.
Bardzo duża grupa studiuje na nowojorskich uczelniach – najczęściej na NYU lub Columbia University, ale również i na innych uczelniach ich nie brakuje.
Wybierane kierunki to przeważnie prawo, medycyna, informatyka i przedmioty ścisłe. Zdecydowana większość spośród zagranicznych studentów jest zdecydowana pozostać w Stanach i chciałaby robić tu dalszą karierę. Nie brakuje też i wielkich korporacji, które chętnie by ich zatrudniły. Ale tu pojawia się problem: niedoskonały system imigracyjny, zwłaszcza dotyczący sponsorowań na stały pobyt poprzez pracę. Pula wiz z tej kategorii jest tak niewielka w porównaniu z potrzebami, a do tego wszystkiego skomplikowane procedury, że w konsekwencji Ameryka traci świetnie wykształcony imigracyjny potencjał. Dlatego też pracodawcy i zarządzający wielkimi korporacjami branży technologicznych wielokrotnie apelowali do administracji o zmiany w prawie i przestarzałych przepisach imigracyjnych. Ale bez echa ze strony władz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: